53 proc. Polaków choć w części zrealizowało swoje cele finansowe na mijający rok. Czy na pewno?

Wśród 53 proc. badanych, którzy w 2024 roku osiągnęło swoje cele finansowe, 25 proc. zrealizowało je w pełni, a 28 proc. częściowo – wynika z badania opublikowanego właśnie przez BIG InfoMonitor. W przyszłym roku Polacy zamierzają ograniczyć wydatki lub zbudować poduszkę finansową.

35 proc. respondentów nie ustaliło żadnych konkretnych planów, a 12 proc. nie udało się ich zrealizować. „Plany Polaków na 2025 rok pokazują ostrożne podejście do finansów – większość zamierza ograniczyć wydatki swojego gospodarstwa domowego” – oceniają autorzy badania, dodając, że nie będą ciąć kosztów związanych ze zdrowiem i kondycją – ich zwiększenie planuje 14 proc. osób.

Najczęściej badani wskazują na rezygnację z wydatków na elektronikę oraz rozrywkę. Jednocześnie wiele osób myśli o gromadzeniu oszczędności na większe cele, takie jak zakup nieruchomości, podróże czy inwestycje – co deklaruje 21 proc. respondentów – zauważa BIG InfoMonitor. Podobna grupa (24 proc.) chce w 2025 r. eliminować niepotrzebne zakupy.
Polacy planują
Jedna trzecia z nas planuje też budować poduszkę finansową, lub pojechać na wymarzone wakacje (to 28 proc. badanych). 19 proc. priorytetowo traktuje spłacenie swoich zobowiązań, a 36 proc. nie wie na co wyda pieniądze w przyszłym roku. Według autorów badania może to świadczyć o „ostrożnym podejściu do planowania budżetu w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej”.
Z badania wynika również, że niemal połowa Polaków nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w ciągu najbliższego roku. Badani deklarowali natomiast chęć znalezienia dodatkowego przychodu, lub sprzedaży niepotrzebnych rzeczy (19 proc.). Jednocześnie 26 proc. badanych nie zamierza podejmować działań mających na celu poprawę ich sytuacji materialnej. Jakie to działania przy nie najlepszym stanie gospodarki? Niemal połowa chce ograniczyć robienie impulsywnych zakupów.

BIG InfoMonitor zapytał badanych również o ich obawy w przyszłym roku. Większość, bo niemal trzy czwarte wskazuje na inflację, stopy procentowe i sytuację na rynku pracy, z czego dla 34 proc. obawy te są wyjątkowo silne. Optymizm wobec poprawy domowego budżetu przejawia 19 proc., podczas gdy 29 proc. spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji.
Dane BIG InfoMonitor pokazują iż od października ubiegłego roku liczba osób mających zaległe zobowiązania pozakredytowe i kredytowe zmniejszyła się o blisko 118 tys., lecz nadal sięga blisko 2,6 mln. Wzrost natomiast odnotowała łączna zaległość, która wyniosła na koniec października tego roku blisko 87 mld zł, co stanowi wzrost o 2,7 mld zł w ujęciu rocznym.