Bank of Taiwan wchodzi na Litwę

Litewska Komisja Nadzoru Bankowego zatwierdziła wniosek Bank of Taiwan, największego banku państwowego w kraju, o założenie działalności na Litwie. Dla litewskiej gospodarki oznacza to jeszcze większe ożywienie handlu z Tajwanem i możliwość wchodzenia litewskich spółek na tamtejszy rynek. To echa pięknego gestu Litwinów z czasów początku pandemii Covid-19.

Dla Bank of Tajwan Litwa ma stać się bramą otwierającą na usługi BoT cały europejski rynek, dotychczas dość mocno zdominowany instytucjami finansowymi Kontynentalnych Chin uznających Tajwan za zbuntowaną prowincję. Zresztą również sama litewska gospodarka jest interesująca dla Tajwańczyków – w końcu są przyzwyczajeni do litewskich marek przynajmniej od trzech lat.

Silne związki gospodarcze Litwy i Tajwanu rozpoczęły się w 2020 roku, na początku pandemii koronawirusa, kiedy Litwa podarowała rządowi w Taipei nadwyżki maseczek, środków dezynfekcyjnych i środków opatrunkowych. Tajwan był wówczas żywotnie zagrożony przez wydostającego się na świat wirusa, tymczasem był nawet moment, że Litwini robili dla Tajwańczyków zbiórki pod sklepami.

Pomoc obcemu narodowi w potrzebie jest czymś naturalnym i pewnie Tajwańczycy nie zwrócili by na nią pomocy, gdyby nie różnica pomiędzy obydwoma krajami. Litwinów jest niespełna 3 miliony a nieodpłatnie oddawali swoje maseczki i płyny dezynfekujące ponad 23-milionowemu narodowi. Tajwan przyjął wszystkie litewskie dary, zaś zupełnie oddolnie mieszkańcy wyspy uznali, że w ramach podziękowań będą wykupować ze sklepów w pierwszej kolejności litewskie towary.

Gospodarka tego bałtyckiego kraju wystrzeliła w górę i nadwyżka dodatniego bilansu w handlu międzynarodowym nie zmieniła się również wtedy, kiedy Pekin grożąc wycofaniem ambasadora Chin z Litwy i ochłodzeniem stosunku dyplomatycznych domagał się od Wilna wstrzymania wymiany gospodarczej i zamknięcia przedstawicielstwa handlowego Tajwanu podniesionego na Litwie do rangi ambasady.

Wejście na Litwę Bank of Taiwan jest dla tamtejszej gospodarki wiadomością doskonałą. Minister finansów Gintare Skaiste uważa, że „działalność banku prawdopodobnie będzie zorientowana na biznes”. Szef rozwoju rynku finansowego Banku Litwy Lukas Jakubonis dodał, że Bank Tajwanu jest zachęcany do świadczenia najszerszego zakresu usług.

– Według naszej wiedzy, tajwański bank obecnie analizuje nasz rynek, rozważając najlepszy sposób wejścia na rynek europejski poprzez Litwę – przekonuje Jakubonis. – Tajwan zainwestował imponujące kwoty w Europie Wschodniej, więc kwestia finansowania naturalnie pojawi się w przyszłości.
Tajwański bank będzie musiał wystąpić jeszcze o pozwolenie do Banku Litwy, ale bank centralny tego kraju już zapowiada, że pozwolenie będzie formalnością.

Bank of Taiwan ma obecnie 11 biur, w tym w USA, Hongkongu, Japonii, Singapurze, Wielkiej Brytanii, RPA i Australii.