Branża transportowo-logistyczna planuje inwestycje

Z ogłoszonego właśnie Barometru branży transportowej i logistycznej firmy EFL Leasing wynika, że ponad czwarta część firm planuje zwiększenie poziomu inwestycji. Ponad połowa spodziewa się w najbliższym czasie poziomu sprzedaży na dotychczasowym pułapie, a prawie jedna trzecia większego. To może oznaczać planowane ekspansje polskich firm – nie tylko transportowych – na nowe rynki.

Cykliczny badania rynku prowadzone przez firmę SFL Leasing mówią o planowanym zwiększeniu inwestycji w całej branży transportowo-logistycznej. Według wskazań Barometru EFL Leasing 26 proc. firm planuje zwiększanie poziomu inwestycji w najbliższym czasie, 29 proc. przedsiębiorstw spodziewa się wzrostu sprzedaży, a 29 proc. firm liczy na większe przychody.

Podobnego, jak w poprzednich miesiącach poziomu inwestycji spodziewa się 65 proc. przedsiębiorców z branży transportowej i logistycznej, czyli sektora TSL, ale 26 proc. firm planuje zwiększyć ich poziom – wynika z tzw. barometru firmy EFL Leasing na trzeci kwartał 2024 r.

To nie koniec optymistycznych wiadomości – z badania wynika, że 61 proc. przedsiębiorców prognozuje podobny poziom sprzedaży jak w poprzednim kwartale. Lepszą płynność finansową prognozuje 28 proc. firm z sektora, a 61 proc. przedsiębiorców szacuje, że poziom płynności finansowej będzie podobny jak w drugim kwartale br. Kolejne 6 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne – a to już dobra wiadomość dla sektora bankowego, którego analitycy nie ukrywali, że obawiają się o przyszłość akcji kredytowych.

– Patrząc na składowe Subindeksu Barometru EFL dla sektora TSL na III kwartał br., zdecydowanie bardziej optymistycznie niż w ostatnich odczytach wygląda wynik dotyczący sprzedaży. 29 proc. firm liczy na większe przychody niż miało to miejsce w II kwartale tego roku. Trzy miesiące wcześniej takiej odpowiedzi udzieliło 24 proc. zapytanych – mówią analitycy EFL w komunikacie.

– Obecny wynik uważamy za przyzwoity z trzech powodów. Po pierwsze, pozostaje powyżej poziomu 50 punktów, który oznacza, że firmy widzą szanse na przyspieszenie ich biznesu. Po drugie, widać ruch w inwestycjach, z kwartału na kwartał coraz liczniejsza grupa przedsiębiorców wskazuje, że będzie więcej inwestować. A to – co powtarzamy od wielu lat – jest najlepszym barometrem prosperity w branży. I w końcu liczna grupa prognozuje większe przychody, czyli biznes będzie rósł – dodaje Radosław Woźniak, prezes EFL, podkreślając, że od dwóch kwartałów subindeks dla sektora TSL spada, wciąż pozostając jednak na przyzwoitym poziomie względem innych sektorów. Dodał, że w analogicznym okresie 2023 roku odnotowany został wynik o ponad 4 pkt. niższy – odnotowano wówczas subindeks na poziomie 49,7 pkt.

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie EFL, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 przedsiębiorstw, przeprowadzono je od 1 do 28 czerwca 2024 roku.