Dane z sektora usług bankowych w Wielkiej Brytanii zaskoczyły wszystkich. Brytyjczycy coraz częściej wracają do płatności gotówkowych, karty pozostawiając w portfelach. To – jak przekonują – najlepsza metoda zarządzania domowym budżetem. Czy trend przeniesie się na inne europejskie gospodarki?
Jak wskazują najnowsze badania, liczba osób korzystających głównie z gotówki podczas codziennych zakupów osiągnęła obecnie najwyższy od czterech lat poziom. Liczby nie kłamią – około 1,5 miliona dorosłych w 2023 roku posługiwało się głównie gotówką, co stanowi pierwszy wzrost od 2019 roku. To pokazało najnowsze badanie i dane organizacji sektora bankowego UK Finance. Choć jednocześnie zarysował się kolejny trend – większość ludzi młodych płaci przede wszystkim smartfonami lub zegarkami i wydaje się, że liczba takich klientów – ale tylko w najmłodszym pokoleniu – przyrasta w sposób trwały.
Blisko trzy czwarte (72 proc.) osób w wieku od 18 do 24 lat regularnie korzystało z portfeli cyfrowych do dokonywania płatności zbliżeniowych. Czwarta część osób (27 proc.) osób w wieku od 45 do 54 lat regularnie korzystała z mobilnych płatności zbliżeniowych, ale seniorzy powyżej 65 roku życia robili to już raczej niechętnie. Tu odsetek nie przekroczył 8 proc. populacji w grupie.
Wzrost poziomu korzystania z gotówki w 2022 r. przypisuje się wpływowi gwałtownie rosnących cen, ograniczonych środków finansowych i uważniejszego niż dotychczas kontrolowania budżetów. Płacąc gotówką klienci płacą tyle, ile mają – nie kredytują się w bankach, co w perspektywie rocznej pozwala im niemało zaoszczędzić. Badanie UK Finance pokazuje, że w 2023 r. 1,5 miliona osób korzystało głównie z gotówki, co stanowi wzrost z 900 000 w poprzednim roku i odzwierciedla ciągły wpływ kosztów utrzymania na osoby dysponujące skromniejszymi dochodami.
Gotówka pozostaje drugą najpopularniejszą metodą płatności po kartach debetowych – szacuje się, że nadal korzystają z niej trzy miliony osób. Bardziej rygorystyczne zasady dotyczące zagwarantowania bankom i towarzystwom budowlanym dostępu do gotówki zostały ogłoszone przez organ nadzorujący londyńskie City, Financial Conduct Authority (odpowiednik polskiej KNF) – od teraz banki i inne instytucje, które rozważają likwidację oddziałów, będą musiały wypełnić luki w dostępie do gotówki za pomocą takich rozwiązań, jak centra bankowe, bankomaty i usługi oferowane w placówkach pocztowych.
Renesans gotówki jest zauważalny również na innych europejskich rynkach, m.in. w Polsce.
Leave a Reply