Prezydent Tajwanu Lai Ching-te wzywa do podpisania umowy o partnerstwie gospodarczym z Unią Europejską, mówiąc, że zwiększy współpracę w zakresie półprzewodników. Jego zdaniem europejska i tajwańska demokracja powinny ze sobą ściśle współpracować w tym obszarze.
Tajwan naciskał na podpisanie umów inwestycyjnych i handlowych z UE, w tym, co byłoby politycznie istotne dla Tajwanu w związku z jego izolacją dyplomatyczną i ogólnym wykluczeniem z większości globalnych organów i umów międzynarodowych (Tajwan jest uznawany przez Chiny za zbuntowaną prowincję a próba uznania niepodległości Tajwanu od lat 60 traktowana jest przez Pekin jako ingerencja w wewnętrzne sprawy Chin).
Przemawiając na forum inwestycyjnym Tajwanu-UE w Taipei, Lai powiedział, że w obliczu zagrożenia powiększaniem autorytaryzmu, Tajwan i UE muszą stworzyć „silny demokratyczny parasol” i budować bezpieczne łańcuchy dostaw dla globalnych demokracji. – Patrząc w przyszłość, Tajwan ma nadzieję na innowacyjne podejście do podpisania umowy o partnerstwie gospodarczym z UE – deklaruje Lai.
Umowa miałaby ustanowić solidną podstawę instytucjonalną do dalszej współpracy w dziedzinach takich jak półprzewodniki oraz sztuczna inteligencja.
– To uczyniłoby to nie tylko obie ekonomie bardziej odporne i bezpieczne, ale także zapewniłoby stabilne działanie globalnych łańcuchów dostaw – dodaje prezydent Tajwanu.
Tajwańska inwestycja w UE została zakotwiczona przez Tajwan Semiconductor Manufacturing CO., która w sierpniu uruchomiła główną nową fabrykę chipów w Dreźnie w Niemczech i jak na razie jest głownym kluczowym dostawcą europejskiego przemysłu i producentów samochodów w przyszłości.
Choć Maria Martin-Prat, zastępca dyrektora Dyrekcji Komisji Europejskiej ds. Handlu, nie wspomina o podpisaniu takiej umowy, bardzo chwali stosunki dwustronne Tajwanu z EU. – Tajwan, tętniąca życiem demokracja z otwartą gospodarką, jest zaufanym partnerem dla nas, aby promować nasze bezpieczeństwo gospodarcze – deklaruje.
Tajwan ma kilka umów o wolnym handlu, choć w ubiegłym roku podpisał zwiększone partnerstwo handlowe z Wielką Brytanią i złożył wniosek o dołączenie do kompleksowej i rozwojowej umowy o partnerstwie trans-pacyficznym CPTPP.
Leave a Reply