Cztery japońskie banki są wśród ponad 40 komercyjnych instytucji finansowych uczestniczących w międzynarodowym teście demonstracyjnym płatności transgranicznych przy użyciu walut cyfrowych prowadzonym przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
Projekt Agora, jak nazywa się międzynarodowy projekt publiczno-prywatny, ma na celu przyspieszenie międzynarodowych przelewów pieniężnych, obniżenie kosztów i zwiększenie przejrzystości transakcji transgranicznych. W kwietniu BIS ogłosił uruchomienie projektu, w którym bierze udział siedem banków centralnych, w tym Bank Japonii, Federal Reserve Bank of New York oraz brytyjskie, francuskie i południowokoreańskie banki centralne. W zeszłym tygodniu BIS ogłosił udział prywatnych instytucji finansowych, mówiąc, że zaangażowane „rozpoczną teraz fazę projektowania projektu”.
Cztery japońskie banki – MUFG Bank, Sumitomo Mitsui Banking, Mizuho Bank i SBI Shinsei Bank – okazały się najlepiej przygotowane do obsługi nowej formy rozliczeń międzynarodowych.
Inni uczestnicy pilotażu to amerykańscy giganci JPMorgan Chase Bank i Citigroup, a także Deutsche Bank, francuski BNP Paribas SA i brytyjski HSBC Holdings. Członkami projektu zostały również amerykańskie firmy obsługujące karty kredytowe Visa i Mastercard.
Test demonstracyjny będzie polegał na płynnym handlu zdigitalizowanymi walutami banków centralnych i depozytami banków komercyjnych na ujednoliconej platformie w celu zwiększenia wydajności międzynarodowych przelewów bankowych. Sprawozdanie na temat podstawowej konstrukcji systemu i problemów, które należy rozwiązać, zostanie sporządzone do końca przyszłego roku.
Obecnie płatności transgraniczne opierają się na sieci rozliczeń bankowych udostępnianej przez Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli SWIFT, oraz na pośrednikach znanych jako banki korespondencyjne.
Obecnie rozliczenia finansowe w ramach międzynarodowych systemów transakcyjnych obejmują wielu pośredników, co prowadzi do powielania operacji, w tym weryfikacji tożsamości i walki z praniem pieniędzy. Ponadto niektóre operacje muszą być przetwarzane ręcznie. W rezultacie przelewy środków zajmują dużo czasu, a opłaty są wysokie. Wprowadzenie globalnej obsługi walut wirtualnych – to nie są kryptowaluty, ale wirtualne odpowiedniki pieniędzy z międzynarodowego koszyka walut – ma doprowadzić do transakcji odbywających się w czasie rzeczywistym przy możliwie najmniejszej biurokracji.
Leave a Reply