Holenderski gigant ubezpieczeniowy Aegon zaksięgował obciążenie w wysokości około 400 mln dolarów w pierwszej połowie 2024 r. w związku z wyższymi roszczeniami z tytułu ubezpieczeń związanych ze śmiercią na kluczowym rynku amerykańskim – informuje firma. Jednocześnie spółka odnotowała depozyty netto w wysokości 8 miliardów euro w obszarach biznesowych Global Platforms i Strategic Partnerships w ramach swojego działu zarządzania aktywami – to wzrost po ubiegłorocznym odpływie kapitału.
– Spodziewamy się, że wiele osób w latach COVID nie szukało leczenia, a teraz widzimy tego skutki w postaci zwiększonej śmiertelności — mówi dyrektor finansowy Matt Rider, który przejdzie na emeryturę pod koniec tego miesiąca.
Rider informuje, że zarząd Aegon spodziewa się, że sytuacja ta utrzyma się w średnim okresie, po tym jak wysoka śmiertelność w USA wpłynęła na generowanie kapitału i wynik operacyjny w pierwszej połowie roku. Akcje ubezpieczyciela spadły w czasie dzisiejszych notowań o 6 proc.
Półroczny wskaźnik generowania kapitału operacyjnego przed finansowaniem i kosztami operacyjnymi spadł o 5 proc. do 588 mln euro (655 mln dolarów), ale przebił konsensus analityków wynoszący 551 mln euro. Analitycy z Barclays i J.P.Morgan uważają, że wyniki duńskiej firmy finansowej są mieszane, po tym jak zysk operacyjny również spadł o 8 proc. do 750 milionów euro. Barclays stwierdza, że przebicie wskaźnika generowania kapitału było w dużej mierze spowodowane zdarzeniami jednorazowymi.
– Wyniki komercyjne w USA były nadal silne, co wraz z obciążeniem zaksięgowanym w pierwszej połowie roku pozwoliło Aegon podnieść prognozę zysku operacyjnego na drugą połowę do 800-900 mln euro – deklaruje Rider.
Aegon sprzedaje aktywa w Europie, aby jeszcze bardziej skupić się na rynku amerykańskim, gdzie zamierza uczynić swoją jednostkę Transamerica wiodącą w kraju firmą ubezpieczeń na życie i emerytalną na średnim rynku.
Notowana na giełdzie w Amsterdamie spółka zajmująca się ubezpieczeniami na życie, emeryturami i zarządzaniem aktywami odnotowała depozyty netto w wysokości 8 miliardów euro w obszarach biznesowych Global Platforms i Strategic Partnerships w ramach swojego działu zarządzania aktywami, w porównaniu z odpływem w zeszłym roku. Firma nadal korzystała z zarządzania aktywami z ASR Nederland, w której Aegon posiada około 30 proc. po sprzedaży swoich holenderskich operacji mniejszemu konkurentowi w zeszłym roku.
Leave a Reply