Europejskie banki notują największą wyprzedaż od marca 2023 r.

Indeks europejskich banków zmierza w piątek (2.08) w kierunku największego tygodniowego spadku od 17 miesięcy, dzięki słabym zyskom na początku tygodnia i nabierającej tempa globalnej wyprzedaży akcji. Indeks STOXX spadł w tym tygodniu o 5,8 proc., ponieważ piątkowy spadek o 2,1 proc. narastał po czwartkowym spadku o 4,5 proc.. Byłby to największy tygodniowy spadek od marca 2023 r., kiedy sektor został wstrząśnięty upadkiem Credit Suisse i obawami o stabilność amerykańskich banków regionalnych.

Globalne banki centralne zaczynają obniżać stopy procentowe – Bank Anglii obniżył je w czwartek, a Rezerwa Federalna szykuje się do obniżki w przyszłym miesiącu – to zwykle obniża rentowność pożyczkodawców. Societe Generale otwiera nową kartę odegrało kluczową rolę w tym ruchu. W czwartek obniżyło prognozy dotyczące francuskiego dochodu odsetkowego netto z tytułu sprzedaży detalicznej, co spowodowało spadek akcji o 8 proc. i obciążenie szerszego sektora. W piątek spadły o kolejne 4,7 proc., osiągając najniższy poziom od października.

Szwajcarski bank UBS, który nie jest w indeksie bankowym, odnotował spadek akcji o 6,5 proc. w piątek, nadrabiając straty po zamknięciu szwajcarskich rynków z powodu święta w czwartek (1.08).
Ruch w bankach jest częścią szerokiej wyprzedaży inwestorów na rynkach akcji, a inne sektory, w tym technologia, również zauważalnie ucierpiały. Dane pokazujące, że globalny wzrost gospodarczy zwalnia, a obniżki stóp procentowych banków centralnych nabierają tempa, także nie pomagają notowaniom całego sektora.
Europejskie banki straciły prawie 100 mld dolarów wartości rynkowej w ciągu zaledwie tygodnia, zgodnie z danymi LSEG.