Facebook i Nvidia proszą Sąd Najwyższy USA o ochronę przed pozwami o oszustwa na papierach wartościowych

Sąd Najwyższy USA ma rozważyć ofertę dwóch gigantów technologicznych — Meta Facebook i Nvidia – w celu odparcia federalnych pozwów o oszustwa papierów wartościowych w oddzielnych sprawach, które mogą utrudnić prywatnym stronom pociągnięcie firm do odpowiedzialności.

Po trzech orzeczeniach Sądu Najwyższego w czerwcu, które złagodziły decyzje federalnych organów regulacyjnych, w tym Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, która nadzoruje oszustwa na papierach wartościowych, sędziowie mogą być teraz gotowi ograniczyć uprawnienia prywatnych powodów do egzekwowania federalnych przepisów mających na celu karanie korporacyjnych wykroczeń.

Andrew Feller, były prawnik SEC, obecnie prowadzący prywatną praktykę, uważa, że ostatnie osiągnięcia Sądu Najwyższego w wydawaniu korzystnych dla biznesu orzeczeń, które zawężały uprawnienia federalnych organów regulacyjnych, sugerują, że Facebook i Nvidia mogą również teraz liczyć na przychylność sędziów.
Prywatne prawo do powództwa odnosi się do możliwości pozwu osoby prywatnej lub grupy o domniemaną szkodę.

Platforma mediów społecznościowych Facebook i producent układów scalonych sztucznej inteligencji Nvidia odwołały się do Sądu Najwyższego po tym, jak Sąd Apelacyjny 9. Okręgu Stanów Zjednoczonych z siedzibą w San Francisco zezwolił na wszczęcie przeciwko nim odrębnych pozwów zbiorowych o oszustwo na papierach wartościowych. Sąd Najwyższy ma w środę (6.11) wysłuchać argumentów w sprawie Facebooka o oddalenie pozwu oskarżającego firmę o wprowadzanie inwestorów w błąd z naruszeniem Ustawy o giełdzie papierów wartościowych, federalnego prawa z 1934 r., które nakłada na spółki publiczne obowiązek ujawniania ryzyka biznesowego.

Walka o miliardy dolarów

Powodowie, grupa inwestorów Facebooka pod przewodnictwem Amalgamated Bank oskarżyli firmę w pozwie zbiorowym z 2018 r. o zatajanie przed inwestorami informacji o naruszeniu danych z 2015 r. dotyczącym brytyjskiej firmy doradztwa politycznego Cambridge Analytica, które dotknęło ponad 30 milionów użytkowników Facebooka. Pozew został złożony po spadku akcji Facebooka po doniesieniach medialnych z 2018 r., że Cambridge Analytica wykorzystała niewłaściwie zebrane dane użytkowników Facebooka w związku z udaną kampanią prezydencką Donalda Trumpa w 2016 r. Pozew domaga się nieokreślonego odszkodowania pieniężnego, częściowo w celu odzyskania utraconej wartości akcji Facebooka posiadanych przez inwestorów.

Sporem jest to, czy Facebook złamał prawo, nie podając szczegółów wcześniejszego naruszenia danych w późniejszych ujawnieniach ryzyka biznesowego, a zamiast tego przedstawiając ryzyko takich incydentów jako czysto hipotetyczne.

Facebook w swoim wniosku do Sądu Najwyższego argumentuje między innymi, że nie musi stwierdzać, że ryzyko, przed którym ostrzega już się zmaterializowało, ponieważ „rozsądny inwestor zrozumiałby (ujawnienia ryzyka) jako wybiegające w przyszłość i mające charakter prawdopodobieństwa”.
SEC w 2019 r. wszczęła postępowanie egzekucyjne przeciwko Facebookowi w tej sprawie, którą firma rozstrzygnęła na kwotę 100 mln dolarów. Facebook zapłacił odrębną karę w wysokości 5 mld dolarów Federalnej Komisji Handlu USA w związku ze sprawą Cambridge Analytica.

Kryptowaluty w tle pozwów przeciwko NVIDII

Sąd Najwyższy 13 listopada ma wysłuchać argumentów w sprawie Nvidii zmierzającej do unicestwienia pozwu zbiorowego dotyczącego papierów wartościowych, w którym oskarżono firmę z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii o wprowadzanie inwestorów w błąd co do tego, jaka część jej sprzedaży trafiła do niestabilnego sektora kryptowalut.
Pozew z 2018 r., prowadzony przez sztokholmską firmę zarządzającą inwestycjami E. Ohman J:or Fonder AB, oskarżył Nvidię o naruszenie ustawy o giełdzie papierów wartościowych poprzez składanie oświadczeń w 2017 i 2018 r., które fałszywie umniejszały, jaka część wzrostu przychodów firmy pochodziła z zakupów związanych z kryptowalutami.

Powodowie oświadczają, że te pominięcia wprowadziły w błąd inwestorów i analityków, którzy byli zainteresowani zrozumieniem wpływu wydobywania kryptowalut na działalność Nvidii.
W swoim wniosku do SN Nvidia stwierdza, że ​​powództwo nie wypełnia wymogów prawnych określonych w federalnej ustawie z 1995 r. o nazwie Private Securities Litigation Reform Act, która ustanowiła standard wnoszenia pozwów o oszustwa związane z papierami wartościowymi.

W 2022 r. firma Nvidia zgodziła się zapłacić 5,5 mln dolarów amerykańskim władzom w celu uregulowania zarzutów, że nie ujawniła prawidłowo wpływu wydobywania kryptowalut na swoją działalność w zakresie gier.