Fałszerze nie chcą podrabiać złotówki. To dobra wiadomość dla budżetu, ale nienajlepsza dla waluty

Narodowy Bank Polski informuje, że w Polsce liczba ujawnionych falsyfikatów znaków pieniężnych polskiej waluty spadła z 4 tys. 324 sztuk w 2022 r. do 4 tys. 122 sztuk w roku ubiegłym. Fałszerze uznali, że koszty podrabiania złotego są niewspółmierne do wartości uzyskanych z wprowadzonych na rynek fałszywych pieniędzy.

Liczba falsyfikatów banknotów w latach 2022 – 2023 spadła z 4 tys. 94 szt. do 3 tys. 869 szt., jednocześnie w 2023 r. miał miejsce wzrost liczby ujawnionych falsyfikatów monet do 253 szt. z 230 szt. rok wcześniej.
– Proceder fałszowania monet jest jednak zjawiskiem marginalnym – dodaje Bank.

Działania banku centralnego mające na celu przeciwdziałanie fałszowaniu rozpoczynają się już na etapie projektowania znaków pieniężnych, implementacji ich zaawansowanych zabezpieczeń, poprzez kontrolę jakości ich dostaw od producentów – w celu zapewnienia wprowadzenia do obiegu znaków pieniężnych najwyższej jakości. „Jednak w ostatnim okresie można zaobserwować, że istotnym zjawiskiem w obszarze fałszerstw znaków pieniężnych jest wykorzystywanie wizerunków banknotów autentycznych oraz wprowadzanie modyfikacji w ich szacie graficznej poprzez umieszczanie dodatkowych nadruków, np. /Falsyfikat/, /Souvenir/ oraz /nie jest środkiem płatniczym/ czy /Rekwizyt/. Są to falsyfikaty wykonane na wzór banknotów, które w wielu przypadkach nie zawierają żadnych imitacji zabezpieczeń, ale są podobne do autentycznych banknotów pod względem wymiarów, zastosowanej grafiki oraz kolorystyki” – informuje biuro NBP.

NBP informuje również, że do końca ub roku wskaźnik liczby ujawnionych falsyfikatów na 1 mln autentycznych znaków pieniężnych w obiegu gotówkowym wyniósł 1,0. W przypadku polskiego obiegu gotówkowego wskaźnik PPM, czyli falsyfikatów na 1 mln banknotów w obiegu gotówkowym, wyniósł 1,30 (wobec 1,38 w 2022 r.).

„Zgodnie z informacją opublikowaną przez Europejski Bank Centralny liczba wykrytych fałszywych banknotów euro w 2023 r. wyniosła 467 tys. (wobec 376 tys. w 2022 r.), natomiast wskaźnik PPM wyniósł 16. Rok wcześniej Europejski Bank Centralny raportował 13 PPM, w 2021 r. 12 PPM, w 2020 r. 17 PPM” – informuje NBP w komunikacie.