Niemiecki oddział IKEA zobowiązał się do przekazania milionów dolarów na odszkodowania dla ofiar byłego komunistycznego reżimu NRD, które były zmuszane do produkcji elementów meblowych w NRD. Niemiecki parlament Bundestag i IKEA Deutschland ogłosiły we wtorek, że gigant meblowy przekaże 6 mln euro (około 6,5 miliona dolarów) na nowy fundusz rządu niemieckiego, mający na celu rekompensatę ofiarom byłej NRD.
Specjalna przedstawicielka parlamentu ds. pomocy ofiarom byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Evelyn Zupke, informuje, że skandynawska IKEA potwierdziła zamiar wpłaty do tworzonego funduszu, którego celem będzie rozliczenie pracy niewolniczej bądź nisko opłacanej, którą wykonywali w zachodnich fabrykach obywatele komunistycznych Niemiec. Specjalny Fundusz nie został jeszcze zatwierdzony przez niemiecki parlament, ale – jak zapewniają politycy – to wyłącznie formalność.
– Dla mnie zobowiązanie IKEA do wsparcia funduszu pomocowego jest wyrazem sumiennego podejścia również do ciemniejszych rozdziałów w historii firmy — mówi Zupke. – Nie możemy cofnąć tego, co więźniowie musieli znosić w więzieniach NRD. Ale możemy okazać im szacunek dzisiaj i wesprzeć ich, jeśli staną w obliczu szczególnych trudności. IKEA zdecydowała się pójść właśnie tą drogą i jestem za to wyraźnie wdzięczna.
Wkład IKEA jest dobrowolny, nie ma prawnego obowiązku działania w tej sprawie.
IKEA była jedną z kilku zachodnich firm, które zlecały część produkcji byłym NRD w czasie zimnej wojny. W niektórych przypadkach NRD zmuszała więźniów do pracy przy produkcji. Dowody łączące to zjawisko z IKEA zaczęły pojawiać się około 2011 i 2012 roku. Firma szybko zleciła audytorom Ernst & Young przeprowadzenie dochodzenia, które wykazało, że zarzuty były zasadne, a część kierownictwa IKEA w tamtym czasie wiedziała o udziale więźniów w pracach na rzecz koncernu.
– Głęboko żałujemy, że tak się stało — mówi dyrektor generalny i CSO IKEA na Niemcy Walter Kadnar. – Od kiedy stało się wiadome, że produkty IKEA były również wytwarzane przez więźniów politycznych w NRD, IKEA konsekwentnie dążyła do rozwiązania problemu.
Kadnar zwraca uwagę na współczesne zobowiązania IKEA do „jednego z najbardziej postępowych i uznanych kodeksów postępowania dostawców”, odnosząc się do polityki IWAY firmy, i powiedział, że jest oczywiste, że firma będzie chciała podjąć kroki w celu zminimalizowania szkód spowodowanych w przeszłości naruszeniami praw człowieka lub środowiska.
– Daliśmy słowo osobom dotkniętym, że przyczynimy się do ich wsparcia. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy wdrożenie funduszu pomocowego i cieszymy się, że możemy dotrzymać naszej obietnicy — dodaje Kadnar.
Leave a Reply