Japoński przemysł półprzewodników, który kiedyś dominował na świecie, jest gotowy na powrót w czasach, gdy znaczenie chipów istotnie wzrasta wraz z rozprzestrzenianiem się generatywnej sztucznej inteligencji i rosnącym ryzykiem geopolitycznym. Rapidus i inni japońscy producenci chipów rozpoczną w tym roku uruchomienie linii pilotażowej lub produkcję w nowych zakładach.
W grudniu Rapidus zorganizował uroczystość w mieście Chitose na Hokkaido, aby zainstalować sprzęt do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie w budowanym zakładzie. Litografia EUV jest jedną z kluczowych technologii wytwarzania zaawansowanych chipów.
– To solidny pierwszy krok w kierunku dostarczania zaawansowanych półprzewodników z Japonii na cały świat – mówi dyrektor generalny Rapidus, Atsuyoshi Koike. Firma planuje rozpocząć masową produkcję zaawansowanych chipów o szerokości linii obwodów 2 nanometrów w zakładzie w 2027 roku. Oczekuje się, że linia pilotażowa zostanie uruchomiona w kwietniu tego roku.
Akcjonariuszami Rapidus są Toyota Motor i Sony Group. Japoński rząd planuje zapewnić Rapidus do 920 mld jenów (5,9 mld dolarów) pomocy finansowej i dokonać zastrzyku kapitału w wysokości 100 mld jenów na produkcję mikroprocesorów i rozwój istniejących zakładów.
Kioxia Holdings, dawniej Toshiba Memory Corp., rozpocznie we wrześniu nową fabrykę w mieście Kitakami w prefekturze Iwate, aby produkować chipy pamięci, na które popyt ma wzrosnąć w związku z wykorzystaniem w centrach danych.
Również Mitsubishi Electric buduje fabrykę półprzewodników mocy – ta powstanie w mieście Kikuchi w prefekturze Kumamoto. Firma przyspieszyła harmonogram rozpoczęcia produkcji w fabryce z 2026 roku na listopad tego roku, ze względu na duże zapotrzebowanie ze strony producentów samochodów i maszyn przemysłowych.
Spośród zagranicznych firm Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., największy na świecie producent chipów kontraktowych, rozpoczął masową produkcję półprzewodników logicznych do wykorzystania w przetwarzaniu danych w fabryce w mieście Kikuyo w Kumamoto. Firma planuje rozpocząć budowę drugiego zakładu do marca.
Amerykański producent chipów Micron Technology planuje rozpocząć produkcję zaawansowanych chipów pamięci w nowej fabryce w mieście Higashihiroshima w prefekturze Hiroszima jeszcze w tym roku. Japoński rząd planuje nadal udzielać hojnego wsparcia przemysłowi chipów w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego kraju. Jego kompleksowy program ekonomiczny, przyjęty w listopadzie, obejmuje zobowiązanie do zapewnienia ponad 10 bln jenów pomocy publicznej dla sektorów półprzewodników i sztucznej inteligencji do roku fiskalnego 2030.
Budżet rządu na rok fiskalny 2025 obejmuje 332,8 mld jenów finansowania na wsparcie masowej produkcji półprzewodników nowej generacji.
Leave a Reply