Pakiet kontrolny w łotewskich liniach lotniczych airBaltic prędzej czy później powinien zostać zmieniony – zapowiada premier Evika Silina po posiedzeniu rządu we wtorek. AirBaltic jest jedną z największych strategicznych firm w kraju, dlatego rząd przygotowuje się, do wykorzystania linii jako wehikułu do przyciągnięcia na Łotwę nowych inwestycji. Ale rząd w Rydze nie będzie sprzedawał linii lotniczych inwestorom – zamiast tego planuje wprowadzenie ich na giełdy papierów wartościowych.
Wiadomo już, że łotewski Skarb Państwa będzie chciał zachować co najmniej 25 proc. plus jedną akcję z kapitału spółki po procesie pierwszej oferty publicznej (IPO), co pozwoli na zapewnienie rozwoju airBaltic, oraz na utrzymanie bezpośrednich lotów a także lotniska w Rydze jako strategicznego węzła komunikacyjnego w państwach bałtyckich.
Silina podkreśliła, że rząd nie zdecydował się na obniżenie kapitału zakładowego airBaltic, ale zdecydował się rozpocząć obniżanie kapitału zakładowego.
– Ten proces zostanie ukończony dopiero, gdy proces IPO zakończy się sukcesem, będziemy wiedzieć, jakie postępy zrobiliśmy — mówi Evika Silina. – 'Jeśli proces IPO zakończy się sukcesem, sfinalizujemy tę akcję. Jeśli jest jasne, że możemy przyciągnąć dodatkowe inwestycje, a leży w naszym interesie jako rządu, aby zmniejszyć kolejne roszczenia do budżetu państwa, tak aby obywatele nie musieli otrzymywać rekompensat, chcielibyśmy pozwolić airBaltic wejść na rynek i działać bardziej na zasadach rynkowych.
Łotewska premier informuje również, że wciąż trwają negocjacje z potencjalnym inwestorem strategicznym airBaltic. Proces IPO i przyciąganie strategicznego inwestora będą prowadzone równolegle, aby nie opóźniać debiutu giełdowego.
W ramach przygotowań do IPO kapitał zakładowy airBaltic zostanie zmniejszony o 571,293 mln euro, a istniejąca struktura akcji spółki zostanie uproszczona. W zeszłym roku airBaltic przewiózł łącznie 4,536 mln pasażerów, o 35,7 proc. więcej niż w 2022 r., i wykonał 44 100 lotów, o 18,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W ubiegłym roku audytowany obrót airBaltic wyniósł 664,289 mln EUR, co stanowi wzrost o 33,2 proc. w porównaniu z rokiem 2022, a firma osiągnęła zysk w wysokości 33,852 mln EUR w porównaniu ze stratą rok wcześniej.
Łotewskie państwo posiada 97,97 proc. akcji airBaltic, podczas gdy inwestor finansowy, duński fundusz Lars Thuesen’s Aircraft Leasing 1, posiada 2,03 proc.
Leave a Reply