Na opublikowany właśnie raport firmy Kearney dotyczący ubankowienia polskiego rynku czekał nie tylko sektor bankowy, ale również przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, które rozglądają się za możliwościami lokowania miliardów dolarów zebranych na inwestycje. Co mówi nam raport Kearney’a? 45 proc. Polaków ma konto w jednym banku – to o 10 proc. mniej, niż wynosi wskaźnik dla całego kontynentu.
37 proc. z nas posiada konto w dwóch bankach, a 16 proc. w trzech do pięciu – wynika z ogłoszonego raportu firmy Kearney. Jedynie 6 proc. Polaków główne konto ma w bankowości cyfrowej.
Co relatywnie małe ubankowienie gospodarstw domowych mówi o stanie naszej gospodarki? Jesteśmy lojalni wobec raz wybranej instytucji finansowej, a więc sektor bankowy cieszy się dość dużą stabilnością. Trzymamy w banku nie tylko pieniądze na życie i te, które dostaniemy w kredytach bankowych, ale również bez lęku trzymamy w bankach swoje oszczędności.
Daleko nam jednak do najbardziej lojalnych klientów z Austrii i Niemiec, gdzie „wierność” jednemu bankowi deklaruje odpowiednio 77 proc. i 69 proc.
– Polscy konsumenci znajdują się natomiast w czołówce badanych, którzy są związani z dwoma instytucjami bankowymi (37 proc.) lub 3-5 bankami (16 proc.) – informują autorzy badania.
6 proc. respondentów z Polski posiada swoje główne konto w bankowości cyfrowej lub fintechu. Najwięcej takich ankietowanych jest w Niemczech (18 proc.), a średnia europejska to 9 proc.
– Jeśli rozszerzymy analitykę na pierwsze i drugie konto – 22 proc. z nas ma jedno z nich w neobanku / fintechu (również poniżej średniej) – stwierdza Krystian Kamyk z Kearney.
Wśród Europejczyków, którzy zdecydowali się zmienić swój bank w ciągu ostatnich pięciu lat czynili to po równo, ze względu na rekomendacje uzyskane tzw. pocztą pantoflową i zachęty finansowe – po 52 proc.
Z opublikowanych przez Kearney danych wynika, że 35 proc. europejskich klientów banków cyfrowych lub fintechów ma poniżej 35 lat, a ponad połowa (55 proc.) mniej niż 45 lat. W Europejskim Radarze Bankowości Detalicznej przeanalizowane dane z 90 banków działających na 21 europejskich rynkach (50 banków z 13 rynków Europy Zachodniej i 38 banków z ośmiu rynków Europy Wschodniej). Ankiety przeprowadzono wśród 500 respondentów w każdym kraju.
Leave a Reply