Rolnicy na Podkarpaciu zawieszają protest przed granicą w Medyce

Do 10 grudnia zostaje zawieszony protest rolników, którzy blokowali drogi dojazdowe do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce. Do tego czasu minister rolnictwa ma odpowiedzieć na zgłoszone przez nich postulaty. Po rozpoczęciu blokady drogi niedaleko przejścia granicznego w Medyce, rolnicy nie wpuszczali do Polski tirów jadących z Ukrainy. Przepuszczali jedynie ciężarówki wyjeżdżające z Polski, ale tylko po jednej na godzinę. Akcja zaplanowana była do końca roku.

– Wszystkie nasze postulaty spiszemy i przedstawimy ministrowi rolnictwa. Mamy nadzieje, że do 10 grudnia wypracujemy konstruktywne rozwiązania. A jeśli minister nas zlekceważy i przyjechał tylko po to, żeby naobiecywać, to ponownie zablokujemy drogę i wtedy będziemy żądać rozmów z premierem Donaldem Tuskiem – mówi mediom Roman Kondrów, lider podkarpackich struktur organizacji „Podkarpacka Oszukana Wieś”.

Minister Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę (24.11) do rolników, którzy dzień wcześniej zablokowali drogę krajową nr. 28 przed granicą w Medyce. Podczas rozmów zadeklarował, że do 10 grudnia przygotuje odpowiedź na ich postulaty. Rolnicy oczekują sprzeciwu w sprawie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a organizacją Mercosur zrzeszającą kraje Ameryki Południowej. Obawiają się, że brak reakcji doprowadzi do niekontrolowanego napływu do Polski produktów rolnych z tych krajów.
Mercosur to międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991 traktatem z Asunción w Paragwaju.

Obecnie Mercosur jest najsilniejszą organizacją gospodarczą w Ameryce Łacińskiej. Kraje członkowskie tworzą wspólny rynek i są powiązane unią celną. Akcesja jest możliwa dla państw należących do Stowarzyszenia Integracji Latynoamerykańskiej. Obywatele państw członkowskich posiadają jednocześnie obywatelstwo wspólnotowe Mercosuru. Mają prawo do przemieszczania się po krajach wspólnoty bez paszportu, osiedlania się w nich, podejmowania pracy i do opieki zdrowotnej. Trwają rozmowy w sprawie przyjęcia wspólnej waluty przez Argentynę i Brazylię. Członkowie Mercosur stanowią łącznie jednego z największych producentów żywności na świecie.

Czesław Siekierski informuje, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowuje na najbliższe, wtorkowe (26.11) posiedzenie rządu wspólne, negatywne stanowisko do umowy UE-Mercosur.
Rolnicy protestują również z powodu podatku rolnego. Zdaniem ministerstwa ustalenia z rolnikami zostały zmienione, a wszystkie środki przeznaczone na zwrot czwartej raty dla wszystkich rolników zostały przesunięte na rzecz opłacenia trzeciej i czwartej raty podatku dla tych, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli straty na skutek przymrozków, gradu czy deszczy nawalnych.