Trzęsienie ziemi w japońskiej turystyce po ostrzeżeniach o megatrzęsieniu

Kojarzycie japońskich turystów, których jakże często można spotkać latem na ulicach polskich miast? Już niedługo może być ich znacznie mniej. Wszystkiemu winien kryzys w japońskiej branży turystycznej wywołany ostrzeżeniami przed megatrzęsieniem ziemi. Japońska branża turystyczna jeszcze nigdy w swojej historii nie spotkała się z taką liczną odwoływanych rezerwacji i imprez.

Po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,1 w zeszłym tygodniu, rząd Japonii po raz pierwszy w historii ogłosił ostrzeżenie o zagrożeniu megatrzęsieniem ziemi wzdłuż rowu Nankai. Branża turystyczna w mieście Nichinan w prefekturze Miyazaki — znanym z plaż i krajobrazu miejskiego z okresu Edo — odczuwa skutki odwołań, ponieważ region ten został najbardziej dotknięty ostatnimi wstrząsami.
Przedstawiciel stowarzyszenia turystycznego miasta powiedział, że chociaż nie jest pewien dokładnych liczb, odwołania rezerwacji w hotelach były „dość znaczące”.

– Niektóre drogi wzdłuż wybrzeża od miasta Miyazaki do Nichinan są obecnie zamknięte, więc w pewnym stopniu ma to wpływ — wyjaśniają przedstawiciele branży turystycznej.
Zamknięcia dróg ograniczają dostęp do miejsc turystycznych, takich jak park rozrywki Sun Messe Nichinan, który, choć obecnie otwarty, ma tylko jedną drogę dojazdową. Trzy obecnie zamknięte plaże w Nichinan mają zostać ponownie otwarte w czwartek (15.08).

Kazuya Miyahara, przedstawiciel departamentu turystyki rządu prefektury, uważa, że wpływ ostrzeżenia o megatrzęsieniu ziemi zaczyna być odczuwalny, ponieważ władze miejskie Miyazaki twierdzą, że liczba odwiedzających miejsca turystyczne wydaje się być znacząco mniejsza niż zwykle.
Sansuien, ryokan z gorącymi źródłami (tradycyjny japoński zajazd) w prefekturze Kochi, który ma zostać poważnie uszkodzony w przypadku megatrzęsienia ziemi, poinformował, że rezerwacje dla około 450 gości zostały anulowane w piątek, zaledwie dzień po tym, jak Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie o megatrzęsieniu ziemi. Do wtorku anulowano blisko 600 rezerwacji, informuje Kota Mizuno, dyrektor generalny ryokanu.
– Nie spodziewałem się, że ostrzeżenie wpłynie na nas tak bardzo, więc jestem zaskoczony – przyznaje Mizuno, dodając, że budynek jest stosunkowo nowy i został odbudowany w 2020 roku.

Odwoływane imprezy, odwoływane wyjazdy

Prefektura Tokushima odwołała swoje rodzinne imprezy piesze i nurkowe, pierwotnie zaplanowane odpowiednio na poniedziałek i sobotę.
– Ponieważ większość uczestników to początkujący wspinacze górscy, tacy jak dzieci ze szkół podstawowych, musieliśmy pomyśleć o środkach bezpieczeństwa” — podsumowuje Tatsuya Kondo, urzędnik w departamencie środowiska prefektury Tokushima.
W prefekturze Shizuoka festiwal fajerwerków Yaizu Marine, pierwotnie zaplanowany na środę lub czwartek, został również przełożony ze względów bezpieczeństwa. Jednak nie wszystkie obszary objęte ostrzeżeniem o megatrzęsieniu ziemi odczuwają wpływ na swoją branżę turystyczną.
Stowarzyszenie turystyczne w mieście Kochi w prefekturze o tej samej nazwie poinformowało, że przez ostatnie trzy dni organizowało najpopularniejsze wydarzenia w mieście — festiwal fajerwerków i festiwal tańca yosakoi — i nie odnotowało dużego wpływu na ruch z powodu trzęsienie ziemi z zeszłego tygodnia.
– Wydawało się, że było tyle samo ludzi, co w poprzednich latach — komentuje przedstawicielka stowarzyszenia turystycznego Kochi dodając, że ​​z drużyn yosakoi, które pochodzą spoza prefektury, tylko jedna drużyna na 47 anulowała swój udział w konkursie z przyczyn związanych z trzęsieniem ziemi.

Ale konieczność przygotowania się do ewentualnego kataklizmu wpłynęła także na turystykę wyjazdową Japończyków, którzy masowo zaczęli rezygnować z zaplanowanych i często już wykupionych wycieczek do Europy, w tym do Polski, oraz do Stanów Zjednoczonych.