Vista i Blackstone coraz bliżej umowy ws. przejęcia Smartsheet za 8 mld dolarów

Fundusze inwestycyjne Vista Equity Partners i Blackstone prowadzą zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia Smartsheet w ramach umowy, która może wycenić producenta oprogramowania do współpracy na blisko 8 mld dolarów, informuje Reuters. Cena przejęcia może być jednak znacznie wyższa.

Fundusze inwestycyjne zarządzające prywatnym kapitałem omawiają ofertę w cenie ok. 56 dolarów za akcję Smartsheet. Umowa przejęcia producenta oprogramowania może być podpisana w nadchodzących tygodniach, zakładając, że w ostatniej chwili nie pojawią się żadne przeszkody uniemożliwiające transakcję.

Odkąd na rynku pojawiła się informacja, że fundusze private equity Vista i Blackstone prowadzą rozmowy w sprawie przejęcia Smartsheet, akcje spółki technologicznej wzrosły o ponad 16 proc.
Vista i Blackstone prowadzą rozmowy z innymi funduszami oraz bankami w celu pozyskania finansowania na przejęcie, choć niewykluczone, że same będą w stanie sfinansować transakcję.
Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, transakcja będzie jedną z największych transakcji typu take-private w tym roku i nastąpi w momencie, gdy rynek przewiduje, że Rezerwa Federalna USA zacznie obniżać stopy procentowe, co może wywołać wzrost aktywności wykupów lewarowanych. Według danych LSEG, do tej pory to wykup agencji talentów Endeavor Group przez Silver Lake za 13 mld dolarów była największą tegoroczną transakcją typu take-private.

Oprogramowanie Smartsheet umożliwia organizacjom zarządzanie, śledzenie i automatyzację przepływu pracy przy użyciu jednej platformy, oferując więcej funkcji i możliwości niż produkty Microsoftu.
Smartsheet koncentruje się na dużych klientach korporacyjnych, takich jak Pfizer, Cisco czy American Airlines, obsługując 85 proc. firm z listy Fortune 500. Niektórzy konkurenci oferujący podobne produkty, tacy jak Asana i Monday.com skupiły się na obsłudze mniejszych firm.

Smartsheet podał w tym miesiącu wyniki za drugi kwartał, które przekroczyły oczekiwania rynku – były napędzane przez solidny wzrost zamówień od nowych klientów korporacyjnych.