Wartość transakcji na polskim rynku nieruchomości w tym roku przekroczy 4 mld euro, informuje raport Colliers

Najnowszy raport międzynarodowej firmy doradczej Colliers „2025 Global Investor Outlook” informuje, że wartość transakcji polskim rynku nieruchomości w 2024 roku przekroczy 4 mld euro. Przyszły rok, zdaniem analityków, ma być lepszy, bo po okresie niepewności gospodarczej i rosnących stóp procentowych można spodziewać zwiększonego zainteresowania inwestorów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

W najnowszym raporcie pt. „2025 Global Investor Outlook” eksperci Colliers, zwracają uwagę na nowe możliwości, jakie pojawiają się w głównych i alternatywnych segmentach rynku nieruchomości w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Rynek inwestycyjny w regionie – zdaniem analityków organizacji – jest gotowy na ożywienie ze względu na silniejsze fundamenty i powrót zainteresowania aktywami wysokiej jakości.
Oczywiście nie dzieje się to bez powodu – inwestorzy zakładają obniżanie stóp procentowych, poprawę płynności w gospodarkach oraz wieloma nowymi możliwościami pojawiającymi się w głównych, a także alternatywnych segmentach rynku nieruchomości.
„Wraz z poprawą płynności i dostosowywaniem strategii przez inwestorów do aktualnych realiów spodziewamy się stopniowego odbicia w poszczególnych segmentach rynku. O ile Europa odnotuje wzrost zainteresowania ze strony inwestorów z Azji i Bliskiego Wschodu, o tyle główne europejskie miasta, takie jak Paryż, Berlin, Mediolan, Madryt, Kopenhaga czy Londyn nadal będą przyciągać globalny kapitał” – czytamy w raporcie.

Z danych Colliers wynika, że również w Polsce rynek od kilku kwartałów wykazuje symptomy ożywienia. Łączna wartość transakcji przeprowadzonych po trzech kwartałach 2024 roku wyniosła ponad 3 mld euro, i – według szacunków – na koniec roku powinna przekroczyć 4 mld euro. To oznacza ponad 100 proc. wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Skąd trend?

Według lokalnych analityków Colliers obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny sprawiają, że pieniądz jest coraz tańszy, co przekłada się na bardziej atrakcyjne zwroty dla inwestorów. A w końcu to rynek, w którym najważniejsza jest stopa zwrotu. Według prognoz do końca roku na polskim rynku może nastąpić jeszcze kilka istotnych transakcji, z których każda będzie miała wartość powyżej 50 mln euro.

Z raportu wynika, że inwestorzy obecnie skupiają swoją uwagę na spełniających kryteria ESG wysokiej jakości aktywach podstawowych, szczególnie w segmentach biurowym, przemysłowo-logistycznym i mieszkaniowym. Wskazano, że około 20 proc. ostatnio nabytych nieruchomości biurowych w Europie było przeznaczonych do renowacji lub przebudowy, co podkreśla odporność i zdolność adaptacyjną tego segmentu rynku.