Wynajmujący nieruchomości mają coraz większy problem z płatnościami – mówi raport BIG Info Monitor

Najnowszy raport rynkowy dotyczący wynajmu nieruchomości nie pozostawia złudzeń. Rynek jest obciążony coraz większymi problemami – ostatnio zadłużenie wynajmujących nieruchomości wzrosło o 464 mln złotych rok do roku, na koniec lipca przebijając barierę 1,62 mld złotych. W sektorze wynajmu nieruchomości zadłużonych jest obecnie ponad dwa tysiące firm.

„Przez wiele lat rosły też ceny najmu, jednak jak pokazują dane Otodom, od początku 2023 roku wzrost ten był zdecydowanie wolniejszy, a wraz z początkiem 2024 r. stawki za wynajem odnotowały spadki” – czytamy w raporcie BIG InfoMonitor. – ceny zakupu mieszkań od lat idą w górę, podobnie jak koszty utrzymania nieruchomości. Latem koszty wynajmu w większości miast znów wzrosły, lecz wolniej niż w poprzednich latach. W miastach wojewódzkich średni koszt najmu w sierpniu wynosił średnio 3633 zł, co oznacza wzrost o 2,4 proc. miesiąc do miesiąca i 3,2 w ujęciu rocznym. Jedną z przyczyn był skok podaży, spowodowany przez studentów szukających lokum na nowy rok akademicki.

W ciągu roku wartość nieopłaconych w terminie zobowiązań branży zwiększyła się o 464 mln złotych i na koniec lipca 2024 wyniosła 1,62 mld złotych.

„Mimo rosnącej liczby podmiotów w sektorze wynajmu nieruchomości, odsetek firm borykających się z problemami z terminowym spłacaniem długów wpisanych do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK od kilku lat zmienia się nieznacznie i oscyluje na poziomie 3,3-3,8 proc. Obecnie jest to 2 tys. 76 firm (aktywne, zamknięte i zawieszone)” – informują autorzy raportu. – „Spośród 1,8 mln wynajmowanych w Polsce mieszkań, 40 proc. to lokale należące do gmin oraz oferowane w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wszystkie grupy wynajmujących muszą mierzyć się ze wzrostem kosztów obsługi i utrzymania mieszkań oraz ryzykiem, że najemcy nie będą terminowo regulować swoich zobowiązań.

Powołując się na dane Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego autorzy dokumentu zauważają, że dzisiaj w Polsce mieszkania wynajmuje 13 proc. dorosłych Polaków, podczas średnia unijna jest niemal trzykrotnie wyższa i wynosi obecnie 31 proc.