Air Baltic ogłasza nazwy miast, które zostaną umieszczone na jej samolotach

Cloudy sky with airplanes above airport runway

Łotewska narodowa linia lotnicza Air Baltic, największy przewoźnik lotniczy w krajach bałtyckich, ogłoszą zakończenie specjalnego konkursu głosowania, w którym uczestnicy mieli nadać 48 samolotom z floty Airbus A220-300 nazwy miast z Łotwy, Estonii i Litwy. Okazało się, że był to jeden z najpopularniejszych i budzących najwięcej emocji konkursów w regionie. Mieszkańcy Litwy, Łotwy i Estonii oddali ponad milion głosów, zaś Air Baltic wzmocniła pozycję marki i rozpoznawalność w Europie.

16 estońskich miast, które otrzymały najwięcej głosów w konkursie, to Elva, Jõhvi, Kuressaare, Kunda, Lihula, Narva, Paldiski, Pärnu, Põltsamaa, Püssi, Rapla, Tallinn, Tartu, Valga, Viljandi i Võru.
Miasta Łotwy wybrane przez wyborców to Aizpute, Alūksne, Daugavpils, Kuldīga, Liepāja, Limbaži, Lubāna, Ogre, Olaine, Rēzekne, Rīga, Saldus, Sigulda, Skrunda, Ventspils i Viļaka.
Litewskimi zwycięzcami są Anykščiai, Alytus, Biržai, Druskininkai, Joniškėlis, Kėdainiai, Kłaipėda, Molėtai, Rokiškis, Šilalė, Šilutė, Tauragė, Ukmergė, Wilno, Visaginas i Zarasai.

Konkurs, zorganizowany z okazji 35-lecia Baltic Way (Łańcuch Bałtycki), cieszył się dużym zainteresowaniem i udziałem zarówno w krajach bałtyckich, jak i poza nimi. Głosowanie trwało od 5 do 22 sierpnia, a w sumie w konkursie oddano ponad milion głosów.
– Jesteśmy zachwyceni ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem, jakie wzbudził ten konkurs. 35. rocznica Bałtyckiego Szlaku to doniosła okazja, by uczcić jedność państw bałtyckich. Nadając naszym samolotom nazwy miast na Łotwie, w Estonii i na Litwie, czcimy to wydarzenie i wzmacniamy więzi między narodami. To zaszczyt, że nasza flota nosi nazwy tych miast na całym świecie, prezentując naszą jedność i dumę – mówi Martin Gauss, dyrektor generalny i prezes Air Baltic.

Konkurs był otwarty dla wszystkich, a głosować można było raz dziennie. Uczestnicy mogli głosować na dowolne miasto na Łotwie, w Estonii lub na Litwie, które ma oficjalny status miasta, niezależnie od narodowości, obywatelstwa lub miejsca zamieszkania.
Łańcuch Bałtycki był pokojową demonstracją polityczną, która miała miejsce 23 sierpnia 1989 r., kiedy to około dwóch milionów ludzi połączyło się, tworząc 600-kilometrowy łańcuch ludzki przez kraje bałtyckie, aby zademonstrować jedność w wysiłkach na rzecz wyzwolenia się spod Związku Radzieckiego.