W piątek duże korporacje technologiczne skrytykowały przełomowe australijskie prawo, które zabrania osobom poniżej 16 roku życia dostępu do mediów społecznościowych, twierdząc, że prace nad nowym prawem zostały znaczne „przyspieszone” przez parlament.
Australia zatwierdziła zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci późnym wieczorem w czwartek (28.11). Prawo zmusza gigantów technologicznych Meta, właściciela Instagrama i Facebooka, oraz TikToka do uniemożliwienia nieletnim logowania się lub nakłada na nich grzywny w wysokości do 49,5 mln dolarów australijskich (32 mln dolarów).
TikTok, niezwykle popularna platforma, na której nastoletni użytkownicy przesyłają i udostępniają filmy, poinformowała w oświadczeniu publikowanym przez agencję Reuters w piątek (29.11), że zakaz prawdopodobnie zepchnie młodych ludzi w ciemniejsze zakątki internetu.
– W przyszłości niezwykle ważne jest, aby australijski rząd ściśle współpracował z branżą w celu rozwiązania problemów powstałych w wyniku tego pospiesznego procesu. Chcemy współpracować, aby zapewnić bezpieczeństwo nastolatkom i zmniejszyć niezamierzone konsekwencje tego prawa dla wszystkich Australijczyków — napisali giganci internetowi we wspólnym oświadczeniu.
Rząd ostrzegał Big Tech o swoich planach od miesięcy i po raz pierwszy ogłosił zakaz po dochodzeniu parlamentarnym przeprowadzonym na początku tego roku, w ramach którego wysłuchano zeznań rodziców dzieci, które dokonały samookaleczenia z powodu cyberprzemocy.
Partia Pracy Albanese’a, która nie kontroluje Senatu, uzyskała kluczowe poparcie konserwatystów opozycji dla ustawy, co pozwoliło na jej szybkie uchwalenie. Prawo zostało uchwalone uchwalone w czwartek (28.11). Meta skrytykowała ustawę, mówiąc, że jest to „z góry ustalony proces”.
Australia od lat jest w konflikcie z gigantami technologicznymi, głównie z siedzibą w USA. Był to pierwszy kraj, który zmusił platformy mediów społecznościowych do płacenia mediom tantiem za udostępnianie ich treści, a na początku tego roku poinformował, że planuje grozić im grzywnami za brak zwalczania oszustw.
Próba metod egzekwowania rozpocznie się w styczniu, a zakaz ma wejść w życie w listopadzie 2025 r.
Leave a Reply