Bitcoin w czwartek (5.12) po raz pierwszy w historii przekroczył granicę 100 tys. dolarów, co jest kamieniem milowym, który nawet sceptycy uznają za początek dojrzałości kryptowalut, ponieważ inwestorzy obstawiają, że przyjazna administracja USA umocni pozycję kryptowalut na wewnętrznych i światowych rynkach finansowych.
Całkowita wartość rynku kryptowalut prawie podwoiła się w ciągu roku, osiągając rekordowy poziom nieco poniżej 3,8 bln dolarów – to wiarygodne dane, publikowane przez zespół analityczny giełdy CoinGecko. Dla porównania, koncern Apple jest obecnie warty około 3,7 bln dolarów.
Marsz Bitcoina z marginesu libertariańskiego na Wall Street stworzył nowych milionerów, nową klasę aktywów i spopularyzował koncepcję „zdecentralizowanych finansów” w niestabilnym i często kontrowersyjnym okresie od jej powstania 16 lat temu. Wartość bitcoina wzrosła w tym roku ponad dwukrotnie i wzrosła o ponad 50 proc. w ciągu czterech tygodni od miażdżącego zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa, w którym do Kongresu wybrano również wielu zwolenników niekontrolowalnych walut.
Po przekroczeniu 100 tys dolarów w czwartkowy poranek w Azji, cena Bitcoina przekroczyła 103 tys. dolarów, zmierzając do rekordowego poziomu 103 619 dolarów, co oznacza wzrost o około 6 proc. w ciągu dnia, kończąc na zamknięciu notowań 101 933 dolarów.
– Bitcoin i cały ekosystem aktywów cyfrowych są na skraju wejścia do głównego nurtu finansowego — ten impet jest napędzany przez adopcję instytucjonalną, postęp w tokenizacji i płatnościach oraz jaśniejszą ścieżkę regulacyjną – uważa Mike Novogratz, założyciel i dyrektor generalny amerykańskiej firmy kryptowalutowej Galaxy Digital.
Dzień wcześniej Donald Trump zapowiedział, że nominuje Paula Atkinsa na stanowisko szefa Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, co też nie pozostało bez wpływu na kurs najdroższej waluty świata. Atkins, były komisarz SEC, był zaangażowany w politykę kryptowalutową jako współprzewodniczący Token Alliance, która pracuje nad „opracowywaniem najlepszych praktyk dla emisji aktywów cyfrowych i platform handlowych” oraz Izby Handlu Cyfrowego.
– Atkins zaoferuje nową perspektywę, zakotwiczoną w głębokim zrozumieniu ekosystemu aktywów cyfrowych — uważają analitycy rynku kryptowalut.
Branża kryptowalut była krytykowana za ogromne zużycie energii. Ale to nie jedyna wada – wiąż ogromnym problemem jest przestępczość związana z kryptowalutami, a podstawowa technologia musi jeszcze przynieść poważną rewolucję w sposobie, w jaki pieniądze przemieszczają się po całym świecie i pomiędzy cyfrowymi portfelami.
Leave a Reply