Biura Netflixa przeszukane w ramach francuskiego i holenderskiego dochodzenia podatkowego

Policja i eksperci ds. oszustw podatkowych przeszukali w czwartek (7.11) biura Netflixa w Paryżu i Amsterdamie w ramach dochodzenia w sprawie możliwego oszustwa. Władze holenderskie oświadczyły, że działały na polecenie i w porozumieniu z organami z Paryża.

Śledczy przeszukali we wtorek biura giganta streamingowego Netflix we Francji i Holandii, ponieważ prokuratorzy wszczęli dochodzenie w sprawie podejrzenia oszustw finansowych – informują sądy obu krajów. Przeszukanie ma na celu „ujawnienie poważnych oszustw podatkowych i pracy poza księgami” i jest częścią dochodzenia wszczętego w listopadzie 2022 r. – informuje agencja AFP.
W Paryżu dochodzenie wszczęła Parquet National Financier (PNF), która często bada duże międzynarodowe firmy. Nalot przeprowadzili śledczy specjalizujący się w przestępstwach finansowych i korupcji.

– Współpracujemy z władzami we Francji, gdzie Netflix wnosi znaczący wkład w lokalną gospodarkę, i przestrzegamy przepisów i regulacji podatkowych we wszystkich krajach, w których działamy — oświadczyli francuscy szefowie giganta streamingowego.

W tym samym czasie policja holenderska przeprowadzała nalot na europejską centralę Netrflixa w Amsterdamie.
Emma Bosma, rzeczniczka Krajowego Urzędu ds. Poważnych Oszustw, Przestępstw Środowiskowych i Konfiskaty Aktywów, poinformowała, że ​​nalot przeprowadzono na wniosek władz francuskich.
– Współpraca między władzami francuskimi i holenderskimi trwa od wielu miesięcy w ramach tych postępowań — informują funkcjonariusze holenderscy.

Powód dochodzenia nie został jeszcze wyjaśniony. Europejskie organy podatkowe często mają trudności z dużymi firmami technologicznymi oferującymi usługi online za granicą. PNF nie udostępniło również szczegółów swojego dochodzenia. We Francji wszczęcie takiego dochodzenia nie oznacza postawienia zarzutów karnych, a sprawa niekoniecznie musi w ogóle trafić do sądu.
Netflix otworzył swoje biuro w Paryżu w 2020 r. i zatrudnia około 40 osób. Netflix miał wcześniej problemy z włoskimi organami podatkowymi, które zostały rozwiązane poprzez zapłatę 55,8 mln euro w 2022 r.