Boeing zawiera umowę kredytową o wartości 10 mld dolarów z bankami w związku ze strajkami

Boeing poinformował we wtorek (15.10), że zawarł umowę kredytową o wartości 10 mld dolarów z konsorcjum banków, ponieważ amerykański producent samolotów przygotowuje źródła finansowania w obliczu paraliżującego koncern strajku i zbliżających się terminów zapadalności długu. Po informowacji o umowie z konsorcjum banków w sprawie kredytów akcje firmy wzrosły o 2 proc. przed otwarciem sesji.

Najnowsze wydarzenia wskazują, że producent samolotów dywersyfikuje swoje opcje finansowania, ponieważ ma 11,5 mld dolarów długu zapadającego do 1 lutego 2026 r. Na początku tego roku Boeing zobowiązał się do wyemitowania 4,7 mld dolarów swoich akcji w celu przejęcia Spirit AeroSystems i przejęcia długu wykupowanej spółki.

Kłopoty gotówkowe Boeinga pogorszyły się, odkąd około 33 tys. pracowników reprezentowanych przez związek zawodowy Machinists odeszło z pracy we wrześniu, wstrzymując produkcję najlepiej sprzedającego się samolotu 737 MAX. Strajk kosztuje firmę ponad miliard dolarów miesięcznie, według szacunków które opublikowano przed ogłoszeniem przez Boeinga informaci, że ​​zwolni 17 tys. pracowników, czyli 10 proc. swojej globalnej siły roboczej.

Producent samolotów już od dawna miał kłopoty z powodu nałożonego przez regulatora limitu na produkcję samolotów MAX po wybuchu panelu kabiny w powietrzu w styczniu tego roku, co doprowadziło do katastrofy samolotu. Boeing odnotował straty z tytułu przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej w wysokości ponad 7 mld dolarów za pierwszą połowę 2024 roku i miał około 60 mld dolarów długu.

Więcej o strajku w koncernie Boeing:

Boeing w związku ze strajkiem przygotowuje wypowiedzenia dla tysięcy pracowników