Brytyjska Royal Mail zostanie przejęta przez czeskiego miliardera – to już oficjalna wiadomość

Przejęcie Royal Mail za 3,6 mld funtów przez EP Group Daniela Kretinsky’ego zostało zatwierdzone po uzgodnieniu 'prawnie wiążących’ zobowiązań – informuje brytyjski serwis BBC. Rząd w Londynie zachowa tak zwaną złotą akcję, która pozwoli mu na zatwierdzanie wszelkich większych zmian w strukturze właścicielskiej Royal Mail, lokalizacji siedziby głównej i rezydencji podatkowej.

EP Group będzie również musiała utrzymać obowiązek świadczenia usług powszechnych, co obecnie oznacza, że musi dostarczać listy sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, a paczki od poniedziałku do piątku.

Firma zobowiązała się do utrzymania usług powszechnych tak długo, jak będzie właścicielem Royal Mail. Na początku tego roku Kretinsky przekazał BBC, że będzie honorował tę usługę – niezależnie od jej formy – „tak długo, jak będzie żył”.
Usługi powszechne są obecnie poddawane przeglądowi, a Royal Mail sugeruje regulatorowi brytyjskiemu regulatorowi rynku Ofcom, że zmniejszenie dostaw drugiej klasy do co drugiego dnia tygodnia pozwoliłoby zaoszczędzić do 300 mln funtów rocznie i dałoby firmie „szansę na przetrwanie”.

Dyrektor generalna Ofcom, Melanie Dawes, oświadczyła nawet, że zaistniały „prawdziwe obawy co do tego, jak usługa powinna wyglądać w przyszłości”. – Biorąc pod uwagę, że liczba nadawanych listów spada, musimy pomyśleć o tym, co jest opłacalne – mówi, dodając, że Ofcom opublikuje plany ewentualnych zmian w przyszłym roku, „aby upewnić się, że będą one zrównoważone”.
Przejęcie spółki dominującej Royal Mail – International Distribution Services, ma zostać sfinalizowane na początku przyszłego roku.

Nowe zasady

Minister ds. biznesu Jonathan Reynolds przyznaje, że choć to akcjonariusze muszą zatwierdzić transakcję, to porozumienie osiągnięte przez rząd oznacza, że przejęcie „będzie korzystne dla UK, będzie dobrym interesem dla ludzi, którzy pracują dla Royal Mail i dla klientów”.

Natomiast Kretinsky oświadcza, że rozmowy z rządem „zaowocowały bezprecedensowymi zobowiązaniami i przedsięwzięciami”. Dodał, że EP Group ma „misję uczynienia Royal Mail odnoszącym sukcesy nowoczesnym operatorem pocztowym z wysokiej jakości usługami i produktami dla swoich klientów”. Warunki uzgodnione przez EP Group obejmują utrzymanie marki i siedziby Royal Mail oraz rezydencji podatkowej w UK przez następne pięć lat.

Osiągnięto również zasadnicze porozumienie ze związkami zawodowymi, które obejmuje pracowników otrzymujących 10 proc. udziału w dywidendach wypłacanych Kretinsky’emu, a także utworzenie grupy pracowników, która będzie spotykać się co miesiąc z dyrektorami Royal Mail, aby umożliwić pracownikom większy wpływ na sposób zarządzania firmą.
Według listy rankingowej Sunday Times Rich List, wartość netto majątku Kretinsky’ego wynosi obecnie 6 mld funtów. Oprócz posiadania 27 proc. udziałów w klubie piłkarskim West Ham United i 10 proc. udziałów w Sainsbury’s, firmy Kretinsky’ego są również właścicielami usług przesyłu gazu, które wciąż dostarczają do Europy znacznie obniżone poziomy rosyjskiego gazu, za które płaci i na które wyraziła zgodę UE.

Royal Mail, która została wydzielona z Post Office i sprywatyzowana dekadę temu, odnotowała pogorszenie wyników w ostatnich latach, co doprowadziło do poważnych strat finansowych. Ilość listów wysyłanych w UK gwałtownie spadła, o połowę w porównaniu do poziomu z 2011 roku.
Z kolei w zeszłym tygodniu Royal Mail została ukarana grzywną w wysokości 10,5 mln funtów przez organ regulacyjny Ofcom za niespełnienie celów w zakresie dostarczania przesyłek pierwszej i drugiej klasy.

 

Więcej o kłopotach Royal Mail:

Brytyjska Royal Mail ukarana grzywną w wysokości 10,5 mln funtów za niedotrzymywanie terminów