W pierwszym półroczu br. w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln m kw. powierzchni magazynowej, czyli o 24 proc. więcej w ujęciu rocznym – informuje CBRE, doradca inwestycyjny, w swoim najnowszym raporcie. To dobra wiadomość, ale są również problemy – nadpodaż powierzchni magazynowej w niektórych regionach powoduje wstrzymywanie nowych inwestycji. Ze szkodą nie tylko dla lokalnej gospodarki.
Rośnie popyt na powierzchnię magazynową w Polsce – donosi najnowszy, opublikowany właśnie (6.08) raport CBRE dotyczący nieruchomości magazynowych nad Wisłą. W pierwszym półroczu wynajęto w naszym kraju ponad 2,7 mln metrów kw. takiej powierzchni.
„Po dwóch rekordowych latach 2021-2022 i znacznych spadkach w minionym roku wraca zainteresowanie wynajmem magazynów w Polsce. Dane popytowe za I półrocze 2024 wskazują na wzrost o 21 proc. w skali roku” – czytamy w dokumencie. – „Deweloperzy coraz częściej decydują się na wstrzymanie procesu budowy nowych obiektów na zasadzie spekulacyjnej, tzn. bez zabezpieczenia inwestycji odpowiednią liczbą umów najmu. Po szybkim i dość znaczącym wzroście w 2022 roku, czynsze bazowe w 2023 roku ustabilizowały się i w najbliższych miesiącach utrzymają się na stabilnym poziomie”.
Rekordy rynkowe biją Wrocław, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Toruń.
– Bardzo pozytywnym sygnałem jest duży wzrost zainteresowania wynajmem powierzchni przez najemców, porównując rok do roku jest to wzrost aż o 21 proc. W pierwszym półroczu w Polsce wynajęto ponad 2,7 mln m kw. powierzchni magazynowej. Głównymi motorami tego popytu były firmy z sektorów 3PL i produkcyjne, choć e-commerce też nie daje o sobie zapomnieć – informuje Michał Śniadała, analityk z CBRE.
Są jednak również nienajlepsze wiadomości z rynku. Badania wykazują, że w niektórych regionach Polski zaczęło występować zjawisko nadpodaży powierzchni, co – zdaniem autorów raportu – wpływa na wstrzymanie poziomu nowych inwestycji. – Obecnie w głównych regionach wskaźnik powierzchni niewynajętej oscyluje w przedziale 6-10 proc., a średni wskaźnik pustostanów w Polsce wynosi 8,3 proc. – dodają oni.
W raporcie wskazano, że nowa podaż w I półroczu tego roku wyniosła 1,6 mln m kw., co oznacza, że jest ona o 64 proc. niższa niż w tym samym okresie ub.r. Wolumen podaży rośnie jednak „w umiarkowanym tempie” i obecnie wynosi 32,8 mln m kw. – o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.
Leave a Reply