Ceny konsumpcyjne w USA rosną umiarkowanie. Rocznie poniżej 3 proc. Co zrobi Fed?

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły umiarkowanie w lipcu, a roczny wzrost inflacji zwolnił poniżej 3 proc. po raz pierwszy od początku 2021 r., co jeszcze bardziej wzmocniło oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna w przyszłym miesiącu obniży stopy procentowe.

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 0,2 proc. w zeszłym miesiącu po spadku o 0,1 proc. w czerwcu – informuje Biuro Statystyki Pracy Departamentu Pracy. Wzrost był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Wzrost cen mieszkań o 0,4 proc., wliczając czynsze, stanowił prawie 90 proc. wzrostu CPI. Koszty mieszkań wzrosły o 0,2 proc. w czerwcu.

W tym samym czasie ceny żywności na amerykańskim rynku wzrosły o 0,2 proc., co odpowiada wzrostowi z czerwca. Ceny benzyny pozostały niezmienione po dwóch kolejnych miesiącach spadków. W ciągu 12 miesięcy do lipca CPI wzrósł o 2,9 proc. Był to pierwszy odczyt poniżej 3 proc. i najmniejszy wzrost od marca 2021 r. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 3,0 proc. w ujęciu rok do roku w czerwcu.

Roczny wzrost cen konsumpcyjnych znacznie wyhamował ze szczytu 9,1 proc. w czerwcu 2022 r., ponieważ wyższe koszty pożyczek mocno ostudziły popyt. Chociaż inflacja nadal jest wysoka, zmierza w kierunku celu inflacyjnego Fed na poziomie 2 proc.

Szanse na obniżkę stóp o pół punktu procentowego na posiedzeniu Fed w dniach 17-18 września wynoszą około 59 proc. – uważają analitycy. Część z nich wskazuje jednak, że rynek pracy musiałby się znacznie pogorszyć, aby bank centralny mógł obniżyć koszty pożyczek o 50 punktów bazowych. Czwarty z rzędu miesięczny wzrost stopy bezrobocia był spowodowany głównie wzrostem podaży pracy wywołanym imigracją, a nie zwolnieniami.

Fed utrzymuje swoją referencyjną stopę procentową overnight w obecnym przedziale 5,25 proc. do 5,50 proc. od ponad roku, podnosząc ją o 525 punktów bazowych w 2022 i 2023 roku.
Z wyłączeniem zmiennych składników żywności i energii, CPI wzrósł o 0,2 proc. w lipcu po wzroście o 0,1 proc. w czerwcu. W ciągu 12 miesięcy do lipca bazowy CPI wzrósł o 3,2 proc..
Był to najmniejszy wzrost rok do roku od kwietnia 2021 roku i nastąpił po wzroście o 3,3 proc. w czerwcu.