Eksport Japonii spada najbardziej od 2021 r. w obliczu globalnego spowolnienia

Eksport Japonii spadł najbardziej od lutego 2021 r. we wrześniu, osłabiając dynamikę ożywienia gospodarczego kraju w obliczu osłabienia popytu globalnego. Eksport spadł o 1,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, głównie za sprawą samochodów, paliw mineralnych i maszyn budowlanych, i po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku osiągnął ujemny wzrost, informuje Ministerstwo Finansów.

Import wzrósł o 2,1 proc., głównie za sprawą komputerów i półprzewodników, nieznacznie nie spełniając szacunków konsensusu zakładających wzrost o 2,8 proc., podczas gdy deficyt handlowy zmniejszył się do 294,3 mld jenów (2 mld dolarów).

Wyniki wskazują, że trzecia gospodarka świata prawdopodobnie otrzymała ograniczone wsparcie ze strony popytu zewnętrznego w trzecim kwartale w obliczu globalnego spowolnienia. Gospodarka Japonii rozwijała się w ciągu trzech miesięcy do czerwca, częściowo napędzana wzrostem konsumpcji prywatnej, chociaż wzrost wydawał się również tymczasowym odbiciem po głębokim spadku w poprzednim okresie.

Słabszy eksport odzwierciedla powolny wzrost globalny pośród rosnącej niepewności co do perspektyw głównych gospodarek. Dostawy do Chin spadły o 7,3 proc., odwracając wzrosty o 5,2 proc. w poprzednim miesiącu, podczas gdy do USA i Europy spadły odpowiednio o 2,4 proc. i 9 proc. Światowa Organizacja Handlu niedawno zasugerowała, że ​​globalny handel towarami w 2025 r. wzrośnie mniej niż początkowo przewidywano, ponieważ rosnąca niestabilność obciąża aktywność gospodarczą i grozi zakłóceniem dostaw.

Pomimo to banki centralne zaczęły obniżać stopy procentowe, aby uniknąć głębszego spowolnienia. W zeszłym miesiącu Rezerwa Federalna ogłosiła obniżkę stóp o pół punktu procentowego w celu podtrzymania swojej gospodarki, po podobnej decyzji swojego europejskiego odpowiednika. Oczekuje się, że Europejski Bank Centralny ponownie obniży stopy procentowe na swoim posiedzeniu w czwartek.
Bank Japonii uważnie monitoruje trendy globalne, zwłaszcza w USA i Chinach, powiedział w zeszłym tygodniu zastępca gubernatora Ryozo Himino. Himino zasugerował, że dane dotyczące zatrudnienia i konsumpcji w tych krajach stają się coraz ważniejsze dla decyzji banku. W oświadczeniu politycznym z zeszłego miesiąca bank centralny zauważył, że gospodarki zagraniczne ogólnie odnotowały umiarkowany wzrost. BoJ spotka się pod koniec miesiąca, a większość ekonomistów spodziewa się utrzymania obecnych ustawień, zgodnie z badaniem Bloomberga z zeszłego miesiąca.