Producent gier wideo „Fortnite” Epic Games oskarżył w poniedziałek (30.09) firmy Alphabet Google i Samsunga, największego na świecie producenta telefonów z Androidem, o spisek mający na celu ochronę sklepu Google Play przed konkurencją.
Epic poinformowało, że złoży pozew, w amerykańskim sądzie federalnym w Kalifornii, twierdząc, że funkcja bezpieczeństwa urządzeń mobilnych Samsunga o nazwie Auto Blocker, miała na celu odstraszenie użytkowników od pobierania aplikacji ze źródeł innych niż sklep Play lub sklep Galaxy Samsunga.
Samsung i Google naruszają w ten sposób amerykańskie prawo antymonopolowe, ograniczając wybór konsumentów i uniemożliwiając konkurencję, która spowodowałaby, że aplikacje stałyby się tańsze – wyjaśniają szefowie firmy Epic, który jest w prawej batalii jest wspierany przez chińskiego producenta gier Tencent.
– Chodzi o nieuczciwą konkurencję polegającą na wprowadzaniu użytkowników w błąd, że produkty konkurencji są gorsze od samych produktów firmy — informuje dyrektor generalny Epic Tim Sweeney. – Google udaje, że dba o bezpieczeństwo użytkownika, mówiąc, że nie wolno instalować aplikacji z nieznanych źródeł. Cóż, Google wie, czym jest Fortnite, ponieważ dystrybuowało nas w przeszłości.
„Funkcje zintegrowane z jego urządzeniami są zaprojektowane zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, prywatności i kontroli użytkownika firmy Samsung, a my w pełni angażujemy się w ochronę danych osobowych użytkowników” — informuje Samsung w oświadczeniu, dodając, że użytkownicy mają możliwość wyłączenia funkcji Auto Blocker w dowolnym momencie.
Epic wyjaśnia, że funkcja Auto Blocker firmy Samsung została zaprojektowana w celu złagodzenia skutków wyroku w USA, który Epic wygrał z Google w grudniu 2023 r. i który ma zmusić firmę do ułatwienia pobierania aplikacji z innych źródeł.
Skarga Epic Games również w EU
Epic zgłosi również swoje obawy dotyczące konkurencji do organów regulacyjnych w Unii Europejskiej, które od dawna badają praktyki biznesowe Google.
Firma Epic wcześniej była w sporze z Google i Apple o ich zasady pobierania do 30 proc. prowizji od płatności w sklepach z aplikacjami. Po prawie czteroletnim zakazie aplikacja od zeszłego miesiąca jest ponownie dostępna na iPhone’ach w Unii Europejskiej i na całym świecie na urządzeniach z Androidem Google.
Samsung wprowadził Auto Blocker na swoich smartfonach pod koniec 2023 r. jako funkcję opcjonalną, aby chronić użytkowników przed pobieraniem aplikacji, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie. Epic poinformowało, że Samsung uczynił Auto Blocker domyślnym ustawieniem w lipcu i celowo utrudnił jego wyłączenie lub ominięcie.
Epic Games z siedzibą w Cary w Karolinie Północnej pozwało Google w 2020 r., twierdząc, że firma tłumi konkurencję poprzez kontrolę dystrybucji aplikacji i płatności.
Leave a Reply