Przyjęcie do portfolio inwestycyjnego funduszy emerytalnych SEB zwiększy potencjał inwestycyjny drugiego funduszu Superangel do prawie 40 mln euro. Zostaną one przekazane innowacyjnym firmom technologicznym w Estonii, krajach bałtyckich i krajach skandynawskich. To nie pierwszy raz, kiedy skandynawskie i bałtyckie fundusze emerytalne zarabiają na emerytury inwestując pieniądze w nowe technologie. Schemat dotychczas sprawdzał się doskonale.
Partner Superangel, Marko Oolo, informuje, że posiadanie SEB na pokładzie jako kluczowego inwestora znacznie zwiększa potencjał funduszu Superangel do napędzania wzrostu innowacji lokalnie i w regionie bałtycko-skandynawskim. W połączeniu z już poczynionymi inwestycjami fundusz zainwestuje łącznie około 40 milionów euro w nadchodzących latach.
– Partnerstwo między SEB i Superangel pokazuje, że główni inwestorzy instytucjonalni mają długoterminowe zaufanie do innowacji w naszym regionie, nawet w dzisiejszym trudnym otoczeniu gospodarczym – mówi Marko Oolo, dodając, że inwestycja znacznie wzmacnia zdolność Superangel do inwestowania w innowacyjne firmy technologiczne.
– Będzie to miało znaczący wpływ na dalszy rozwój technologii i wzrost biznesu zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach globalnych – dodaje.
Superangel koncentruje swoje inwestycje przede wszystkim na innowacyjnych technologiach, które mają pozytywny wpływ na obszary takie jak sztuczna inteligencja, robotyka, energia, mobilność, dane i infrastruktura. W jego portfolio znajdują się estońskie flagowe start-upy, takie jak Bolt, Veriff, Montonio, Pactum i Starship Technologies, a także holenderski dostawca rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych ROCSYS, norweski start-up deep tech OTee i duńska platforma zrównoważonego zarządzania BeCause.
SEB, jedna z wiodących nordyckich grup finansowych, jest obecna w 22 krajach na całym świecie, ale koncentruje się na krajach bałtyckich i krajach skandynawskich. Jej zasięg międzynarodowy pozwala grupie wnosić kapitał, wiedzę i kontakty, aby pomóc w rozwoju firm technologicznych działających w regionie. Funduszami emerytalnymi SEB zarządza SEB Varahaldus.
– Podczas gdy fundusze emerytalne mogą inwestować tylko w globalne spółki giełdowe, fundusze aktywnie zarządzane mają szerszy zakres opcji i mogą również uczestniczyć w historiach wzrostu firm na wczesnym etapie w swoim regionie macierzystym. Innowacyjne start-upy w regionie doskonale uzupełniają nasze portfele funduszy emerytalnych o wyższym ryzyku i wyższym zwrocie, zarządzanych aktywnie. Zespół ma długą i udaną historię inwestowania w firmy technologiczne i wspierania ich rozwoju. Jest to w pełni zgodne z celem SEB, jakim jest promowanie zrównoważonej innowacji w krajach bałtyckich i nordyckich. Łącząc siły, wesprzemy kolejną falę przełomów technologicznych i przyczynimy się do długoterminowego rozwoju ekosystemu naszego regionu — mówi Endriko Võrklaev, Fund Manager w SEB Varahaldus.
Drugi fundusz Superangel zebrał do tej pory prawie 40 milionów euro i będzie otwarty dla inwestorów do końca października.
Superangel to wczesnofazowy estoński fundusz venture capital, który koncentruje się na przełomowych technologiach w Estonii, krajach bałtyckich i nordyckich. Obecnie ma biura w Tallinie i Sztokholmie, z których ten ostatni został otwarty w zeszłym roku, aby być blisko nordyckiej innowacji. Wielkość biletów Superangel waha się od 300 tys. do 1 miliona euro.
Leave a Reply