W ciągu 12 miesięcy do kwietnia tego roku włącznie do Irlandii przyjechało z zamiarem długoterminowego pobytu 149,2 tys. osób, co jest najwyższą liczbą imigrantów od 17 lat – informuje tamtejszy Centralny Urząd Statystyczny CSO.
Z tej liczby 30 tys. osób to powracający do kraju obywatele Irlandii, 27 tys. – obywatele innych krajów Unii Europejskiej, 5,4 tys. – obywatele Wielkiej Brytanii, a reszta, czyli 86,8 tys. osób – obywatele pozostałych państw. CSO podkreśla, że jest to trzeci z rzędu 12-miesięczny okres, w którym liczba imigrantów przekroczyła 100 tys.
W ciągu 12 miesięcy do kwietnia tego roku z Irlandii wyprowadziło się 69 tys. osób, co jest najwyższą liczbą od 2015 roku. Niemal dokładnie połowa tych, co wyjechali – 34,7 tys. – to obywatele Irlandii. Najczęstszym kierunkiem wyjazdu z Irlandii była Wielka Brytania, do której wyemigrowało 15,2 tys. osób.
Saldo migracji w ciągu omawianych 12 miesięcy wyniosło 79,3 tys. i było nieznacznie wyższe niż w ciągu poprzedniego takiego okresu, gdy było to 77,6 tys. osób.
Wraz z dodatnim przyrostem naturalnym, który wyniósł 19,4 tys. osób, spowodowało ono, że w ciągu tych 12 miesięcy populacja Irlandii zwiększyła się o 98,7 tys. osób, co jest największym rocznym wzrostem od 2008 roku. W efekcie na koniec kwietnia tego roku liczba ludności Irlandii wynosiła 5,380 mln, z czego obywatele Irlandii stanowili 84,5 proc., zaś cudzoziemcy 15,5 proc.
Rosnąca szybko liczba imigrantów staje się coraz istotniejszym tematem społecznym. W ostatnich miesiącach coraz częściej zdarzają się antyimigranckie protesty, a nawet zamieszki, na przestrzeni ostatnich lat powstało kilka skrajnie prawicowych lub antyimigranckich partii, których wcześniej w tym kraju praktycznie nie było. Imigracja stała się też głównym tematem przed ostatnimi wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Leave a Reply