Majątek miliarderów na świecie wzrósł o około 17 proc. w ciągu ostatniego roku, ponieważ znaczne zyski wśród superbogatych Amerykanów z nawiązką zrównoważyły spadek bogactwa w Chinach – informuje szwajcarski bank UBS w najnowszym raporcie.
Raport UBS Billionaire Ambitions Report na rok 2024 podaje, że łączna liczba miliarderów wzrosła z 2544 rok wcześniej do 2682, a ich wartość z 12 bln dolarów do 14 bln dolarów. W 2015 roku ich łączny majątek wyniósł 6,3 bln dolarów.
Według Banku Światowego populacja świata w zeszłym roku wynosiła nieco ponad 8 miliardów ludzi, a PKB około 105,4 bln dolarów, co pokazuje, jak dużo bogactwa jest skoncentrowane w rękach niewielkiej grupy ludzi. Większość nowych miliarderów w tym roku dorobiła się sama. Raport banku za 2023 r. wykazał, że nowi miliarderzy zdobywają więcej majątku poprzez dziedziczenie niż przedsiębiorczość.
Najnowszy raport, oparty na badaniu miliarderów przeprowadzonym między czerwcem a wrześniem oraz danych o majątku najbogatszych ludzi świata, wykazał, że ryzyko konfliktu geopolitycznego i inflacji to ich główne zmartwienia.
Badanie wykazało również, że Ameryka Północna została uznana za zdecydowanie najlepszą pod względem zwrotu z inwestycji w ciągu ostatniego roku. W Stanach Zjednoczonych liczba miliarderów wzrosła z 751 do 835, na czele z magnatami przemysłowymi i technologicznymi, których łączny majątek wzrósł z 4,6 bln dolarów do 5,8 bln dolarów.
W Chinach kontynentalnych liczba miliarderów spadła z 520 do 427, a ich majątek z 1,8 bln dolarów do 1,4 bln dolarów. W 2021 r. w Chinach kontynentalnych było 626 miliarderów, których łączna wartość przekroczyła 2,5 bln dolarów, zgodnie z poprzednimi danymi UBS.
Benjamin Cavalli, szef strategicznych klientów w UBS global wealth management, uważa, że spadek ten odzwierciedla straty na rynkach nieruchomości i spadek wartości firm należących do niektórych z najbogatszych Chińczyków w obliczu mniej pewnych perspektyw gospodarczych.
Liczba miliarderów w Indiach wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad jedną piątą do 185, a ich majątek o ponad 40 proc. do prawie 906 mld dolarów.
W Europie Zachodniej Szwajcaria wyprzedziła Wielką Brytanię, stając się krajem z drugą co do wielkości liczbą miliarderów po Niemczech, zwiększając swoją łączną liczbę o 10 do 85. Kolejne kraje to Francja z 46 miliarderami (+12), Niemcy ze 117 (+8), Włochy z 62 (+6) i Hiszpania z 27 (+3). Zaskakuje spadek liczby miliarderów w Wielkiej Brytanii – choć liczba miliarderów zmniejszyła się jedynie o jedną osobę, kraj znalazł się na podium daleko za Francją, których miliarderzy mają łączny majątek najwyższy w Europie.
Leave a Reply