Bałtowie idą na rekord. W przyszłym roku uruchomią najważniejsze centrum danych w północnej Europie

Za projektem – który ma nie tylko gwarantować bezpieczeństwo, ale przede wszystkim odpowiadać za to, żeby powstające właśnie centrum danych gotowe obsłużyć wszystkie rządy i organizacje biznesowe w Europie, było również oparte o zrównoważone źródła energii – stoi bałtycki koncern Delska, od dawna rozpychający się na rynku usług IT w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Dyrektor generalny Delska Andris Gailitis podkreśla 25-letnią historię firmy jako wiodącego operatora centrów danych i sieci w Europie Północnej.
– Jako niezależny od operatora operator centrum danych i sieci z 25-letnim doświadczeniem teraz chcemy również kłaść duży nacisk na bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Posiadamy już pięć własnych centrów danych na Łotwie i Litwie oraz punkty obecności w głównych miastach europejskich, które służą jako główna lub zapasowa lokalizacja centrum danych dla firm w Europie Północnej i poza nią – mówi Andris Gailitis. – Wraz z partnerami zarządzamy 3000-kilometrową siecią autostrad bałtyckich łączących Tallin, Rygę, Wilno, Warszawę i Frankfurt. Dzięki wysokim szybkościom przesyłu danych możemy sprawnie obsługiwać operacje intensywnie wykorzystujące dane.

Centra danych są budowane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa w zakresie ochrony i dostępności danych klientów, certyfikowane zgodnie z normami ISO/IEC 27001, ISO 22301, ISO 50001, ISO 9001, PCI DSS oraz Uptime Institute Tier III Design and Facility. Dostawcom usług telekomunikacyjnych i przedsiębiorstwom o złożonych potrzebach Delska chce oferować szeroki zakres usług transmisji danych i zaawansowanych opcji łączności.

Decyzja o budowie kolejnego, największego centrum danych w Europie Północnej i jednego z największych na kontynencie zapadła w październiku. 10 megawatowe centrum z certyfikatem Tier III ma powstać w Rydze i jako jeden z 20 budynków w tym kraju będzie posiadać certyfikat budownictwa ekologicznego LEED. Projekt zostanie uruchomiony w sierpniu 2025 r. i pomieści do 1000 szaf serwerowych.

Obiekt o powierzchni 6000 metrów kwadratowych został zaprojektowany z myślą o skalowalności, potencjalnie rozszerzając się do 30 MW na posiadanym terenie. Ma być idealny dla hiperskalerów, sztucznej inteligencji i potrzeb obliczeniowych o dużej mocy. Będzie miał redundantną łączność z głównymi globalnymi dostawcami sieci, aby połączyć oddziały biznesowe klientów i zmniejszyć opóźnienia dla użytkowników regionalnych na całym kontynencie. Z czasem podobna inwestycja rozpocznie się również na Litwie.