Chiński koncern Huawei planuje rozpocząć masową produkcję swojego najbardziej zaawansowanego chipa ze sztuczną inteligencją w pierwszym kwartale 2025 r., nawet jeśli ma problemy z produkcją wystarczającej liczby chipów z powodu ograniczeń w USA – informują agencje prasowe.
Chiński koncern telekomunikacyjny wysłał próbki Ascend 910C — swojego najnowszego chipa, który ma konkurować z tymi produkowanymi przez amerykańskiego producenta chipów AI Nvidia — do niektórych firm technologicznych i zaczął przyjmować zamówienia, informuje Reuters.
Huawei jest w centrum tarć między USA a Chinami w sprawie handlu i bezpieczeństwa. Waszyngton nałożył szereg ograniczeń na Huawei i inne chińskie firmy, argumentując, że ich postęp technologiczny stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Pekin, który próbuje uczynić drugą co do wielkości gospodarkę świata samowystarczalną w zakresie zaawansowanych półprzewodników, zaprzecza takim twierdzeniom.
Ograniczenia utrudniły Huawei uzyskanie wydajności (proporcji chipów, które schodzą z linii produkcyjnej w pełni funkcjonalnych) zaawansowanych chipów AI na tyle wysokiej, aby były one opłacalne komercyjnie. Układ 910C jest produkowany przez czołowego chińskiego producenta chipów kontraktowych Semiconductor Manufacturing International Corp w procesie N+2, ale brak zaawansowanego sprzętu litograficznego ograniczył wydajność chipa do około 20 proc. Zaawansowane chipy potrzebują wydajności powyżej 70 proc., aby były opłacalne komercyjnie.
Nawet najbardziej zaawansowany procesor Huawei, 910B firmy SMIC, ma wydajność na poziomie zaledwie około 50 proc., co zmusza Huawei do obniżenia celów produkcyjnych i opóźnienia realizacji zamówień na ten układ.
Chińska spółka macierzysta TikToka, ByteDance, zamówiła w tym roku ponad 100 tys. układów Ascend 910B, ale do lipca otrzymała mniej niż 30 tys., co jest tempem zbyt wolnym, aby zaspokoić potrzeby firmy – informowały media jeszcze we wrześniu. Inne chińskie firmy technologiczne, które zamawiały u Huawei, skarżyły się na podobne problemy.
Zakaz pozyskiwania technologii
Ograniczenia w USA obejmują zakaz pozyskiwania przez Chiny od 2020 r. technologii litografii w ekstremalnym ultrafiolecie od holenderskiego producenta ASML, wykorzystywanej do produkcji najbardziej zaawansowanych procesorów na świecie. ASML zaprzestało również wysyłania do Chin swoich najnowocześniejszych maszyn do głębokiej litografii ultrafioletowej (DUV) z powodu przepisów narzuconych przez administrację Bidena w zeszłym roku. Niektóre fabryki zostały również objęte zakazem kupowania starszych modeli ASML DUV.
Władze USA planują kontrole eksportu w branży półprzewodników, które jeszcze bardziej ograniczą dostawy dla chińskich firm. Donald Trump, który był prezydentem w latach 2017–2021 i powróci do Białego Domu w styczniu, uczynił twardą politykę handlową wobec Chin kluczowym aspektem swojego programu gospodarczego.
Leave a Reply