Chińska produkcja mierzona indeksem Caixin/S&P PMI spadła do 49,3 punktów we wrześniu z 50,4 w poprzednim miesiącu. To odczyt najniższy od lipca ubiegłego roku. Nie oznacza jednak, że gospodarka Chini pogrąży się w kryzysie. Żeby tego uniknąć rząd w Pekinie wprowadził bezprecedensowe w ostatniej dekadzie reformy wspierające gospodarkę, w tym również wprowadzenie do sektora bankowego dodatkowych kilkuset miliardów dolarów.
Mimo że produkcja wzrosła 11. miesiąc z rzędu we wrześniu, nowe zamówienia znacznie spadły z poziomu notowanego w sierpniu. Podindeks nowych zamówień był najniższy od dwóch lat.
Podczas gdy eksport notował wysokie wartości indeksów, nowe zamówienia z zagranicy spadły w najszybszym tempie od sierpnia ubiegłego roku. Chińscy producenci powiedzieli, że pogorszenie popytu zagranicznego doprowadziło do spadku zamówień eksportowych.
Stany Zjednoczone wdrożyły znaczne podwyżki taryf dla chińskich produktów, w tym na pojazdy elektryczne, a Unia Europejska wkrótce podejmie ostateczną decyzję w sprawie potencjalnych taryf EV.
Ogólne zaufanie wpłynęły obawy dotyczące globalnych perspektyw handlowych. Optymizm producentów spadł do drugiego najniższego poziomu od kwietnia 2012 roku.
Spowolnienie popytu doprowadziło do spadku średnich wartości nakładów, co dodatkowo przyczynia się do obniżonych zysków we wrześniu. Opłaty eksportowe również złagodziły się wraz z nasileniem konkurencji. Firmy zmniejszyły również zatrudnienie w związku z zmniejszonym obciążeniem pracą i kosztami. Wskaźnik zwolnień z pracy był najszybszy od pięciu miesięcy.
Leave a Reply