Inflacja w całej strefie euro nadal rosła w listopadzie, ale mniej niż oczekiwano. Niemcy jednak należały do krajów, które nie zmieściły się w tej tendencji. Tam wskaźniki inflacji pozostały powyżej średniej dla strefy euro.
Inflacja w strefie wspólnej waluty Unii Europejskiej wzrosła drugi miesiąc z rzędu – choć nieco mniej niż oczekiwano. W Niemczech jednak wskaźniki inflacji pozostały powyżej średniej w strefie euro. Według Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego z siedzibą w Luksemburgu, średnie ceny konsumpcyjne w listopadzie wzrosły o 2,2 proc. rok do roku, nieznacznie w dół od prognozowanych 2,3 proc. W październiku wzrosły o 2 proc., a we wrześniu o 1,7 proc.
Jeśli chodzi o poszczególne kraje strefy euro, Belgia odnotowała najgłębszy wzrost w listopadzie, wynoszący 4,8 proc. Rumunia, która jeszcze nie używa wspólnej waluty, miała wyższą inflację o 5,4 proc., podczas gdy Chorwacja była trzecia najwyższa z wynikiem 4,0 proc.
Inflacja w Niemczech również pozostała powyżej średniej na poziomie 2,4 proc., podczas gdy Francja i Włochy pozostały poniżej 2 proc. Najniższe roczne stopy odnotowano w Irlandii, na Litwie i w Luksemburgu.
Ponieważ inflacja spadła z rekordowych poziomów ponad 10 proc. osiągniętych pod koniec 2022 r. po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, podstawowy trend pozostaje zgodny ze średniookresowym celem Europejskiego Banku Centralnego wynoszącym 2 proc.
Wzrasta również produkcja budowlana w strefie euro według danych za październik, po spadku w poprzednim miesiącu. Według danych Eurostatu produkcja budowlana wzrosła o 1 proc. po spadku o 0,3 proc. we wrześniu. Był to najsilniejszy wzrost od lutego 2023 r. Analitycy uważają, że odbicie produkcji było spowodowane wzrostem o 1,6 proc. działalności inżynieryjno-budowlanej, wzrostem o 0,7 proc. w sektorze budowlanym i wzrostem o 0,5 proc. w specjalistycznych działaniach budowlanych w strefie euro w październiku 2024 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Największe miesięczne wzrosty produkcji budowlanej odnotowano na Słowacji, w Austrii, na Węgrzech i w Portugalii, podczas gdy spadki zaobserwowano w Rumunii i Polsce.
Leave a Reply