Brak odpowiedniego portu przeładunkowego dla transportów cargo – tym miał być dla Europy i Polski Centralny Port Komunikacyjny, nad którym prace wstrzymano – stał się szansą do rozbudowy lotnisk w krajach sąsiadujących z Polską. Zyskują na tym m.in. państwa bałtyckie, korzystając z rosnącego wolumenu handlu pomiędzy Europą a Chinami.
Uzbecka linia lotnicza Fly Khiva, która od tego lata obsługuje kilka lotów cargo z Uzbekistanu do Rygi, może w przyszłości wprowadzić regularne loty cargo w miarę wzrostu popytu. Lotnicza trasa cargo Taszkent–Ryga–Taszkient otwiera nowe możliwości rozwoju połączeń cargo i zapewnienia szybszej dostawy towarów z krajów Azji Środkowej do odbiorców w Europie. Od początku lata „Fly Khiva” wykonała pięć lotów do Rygi, a przesyłki były przeznaczone głównie dla odbiorców we Francji, Belgii, Polsce, Niemczech i krajach skandynawskich.
– Cieszymy się, że przewoźnik wybrał lotnisko w Rydze jako strategicznego partnera dla swojego rozwoju, mając na celu połączenie krajów Azji Środkowej z rynkami europejskimi. Mamy nadzieję, że wkrótce „Fly Khiva” będzie oferować regularne loty do RIX, oferując właścicielom ładunków szerszy dostęp do rynków europejskich i azjatyckich. Inwestycje w infrastrukturę obsługi ładunków lotniczych na lotnisku w Rydze będą kontynuowane, co pozwoli nam przyciągnąć nowych dostawców usług – mówi przewodniczący zarządu lotniska w Rydze.
Regularna trasa cargo między Uzbekistanem a lotniskiem w Rydze może być również szeroko wykorzystywana do transportu multimodalnego z Chin do Europy.
– Naszym celem jest udoskonalenie rozwiązań łańcucha dostaw dostosowanych do unikalnych potrzeb naszych klientów. Dostęp przez lotnisko w Rydze do rynków międzynarodowych zapewnia możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw z różnych sektorów, w których sprawna i płynna dostawa ładunków ma kluczowe znaczenie – wyjaśnia Farkhad Mukhutdinov, wiceprezes działu Cargo w „Fly Khiva”.
Silne partnerstwa z lokalnymi przedsiębiorstwami i dostawcami usług logistycznych, wraz z innowacyjnymi rozwiązaniami logistycznymi, które usprawniają śledzenie przesyłek, zarządzanie nimi i jakość usług, wzmocnią lokalną gospodarkę, jednocześnie promując zrównoważone praktyki logistyczne. Obejmują one optymalizację tras transportowych i redukcję emisji dwutlenku węgla.
Leave a Reply