Inwestorzy zwiększyli alokacje w gotówkę i zmniejszają inwestowanie nadwyżek w akcjach w sierpniu, ponieważ oczekiwania dotyczące globalnego wzrostu spadły do najniższego poziomu od ośmiu miesięcy – informuje najnowsze badanie wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi przeprowadzone przez Bank of America.
Według opublikowanych właśnie danych 31 proc. respondentów stwierdziło, że w sierpniu mieli nadwyżki w akcjach, w porównaniu z 51 proc. w lipcu, podczas gdy ich średni poziom gotówki wyniósł 4,3 proc. aktywów w zarządzaniu, w porównaniu z 4,1 proc. miesiąc wcześniej. BofA przypisał tę zmianę słabym danym o płacach w USA za lipiec i szokowi zmienności związanemu z odbiciem japońskiego jena.
Indeks S&P 500 od początku miesiąca spadł o 3,6 proc. – o 2,7 proc. w dniu raportu płacowego i o kolejne 2 proc. w kolejnej sesji, po tym jak japoński indeks akcji Nikkei miał najniższe od 1987 roku zniżki w ciągu jednego dnia od 1987 r.
Gracze rynkowi wskazali również na odbicie jena i wynikające z tego wygaszenie transakcji carry trade, z których korzystają inwestorzy. Akcje na światowych giełdach odbijały podczas ostatnich notowań.
BofA powiedział, że w ankiecie wzięło udział 189 uczestników z 508 mld dolarów aktywów w zarządzaniu – 47 proc. respondentów spodziewa się osłabienia światowej gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co stanowi spadek o 20 punktów procentowych w porównaniu z lipcem.
Jednak 76 proc. respondentów ankiety stwierdziło, że nadal spodziewa się „miękkiego lądowania” dla globalnej gospodarki, odnosząc się do stopniowego spowolnienia w przeciwieństwie do bardziej dramatycznego „twardego lądowania” lub scenariusza „braku lądowania”, w którym kryzys wcale nie zwalnia.
To przekonanie „jest napędzane oczekiwaniami na niższe stopy procentowe”, informuje BofA, ponieważ 93 proc. respondentów spodziewa się, że krótkoterminowe stopy będą niższe w ciągu 12 miesięcy, co jest najwyższym wynikiem w ciągu ostatnich 24 lat.
Badanie wykazało, że 60 proc. respondentów spodziewa się czterech lub więcej obniżek stóp Rezerwy Federalnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Alokacja w akcje japońskie odnotowała największy miesięczny spadek od 16 kwietnia. Inwestorzy przeszli z 7 proc. nadwyżki w lipcu do 9 proc. deficytu w sierpniu, co zdarzyło się po raz pierwszy od lipca 2023 r.
Leave a Reply