Chińskie banki rolnicze odnotowują wzrost dochodów pomimo słabnącego rynku

Część chińskich regionalnych banków rolniczych odnotowało wzrost dochodów z inwestycji w pierwszej połowie roku, mimo że ich główna działalność pożyczkowa słabła, ponieważ chwiejna gospodarka i powolna transmisja pieniądza zmuszają banki do handlu obligacjami.

Chińscy pożyczkodawcy nadal borykają się z takimi wyzwaniami jak niskie marże i niskie stopy procentowe, pomimo wysiłków Pekinu zmierzających do ożywienia gospodarki w obliczu kryzysu sektora nieruchomości i powolnej konsumpcji.

Rolnicze banki komercyjne, których rolą jest pożyczanie pieniędzy na rzecz wspierania małych firm, teraz przeznaczają więcej pieniędzy na handel obligacjami i innymi aktywami finansowymi, co jest oznaką, że pożyczkodawcy odchodzą od swojego pierwotnego mandatu. Fundusze i inwestorzy detaliczni również są zainteresowani obligacjami ze względu na ich bezpieczeństwo.

Komercyjne banki rolne Suzhou Rural Commercial Bank i Zhangjiagang Rural Commercial Bank odnotowały wzrost przychodów z inwestycji odpowiednio o 116 proc. i 176 proc. w pierwszej połowie roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Z kolei ich dochód odsetkowy netto — główne źródło dochodu — spadł odpowiednio o 7 proc. i 12 proc. Dochód z inwestycji stanowi obecnie około 30 proc. całkowitego dochodu obu banków.

Banki komercyjne na obszarach wiejskich, zwłaszcza te w regionach słabszych gospodarczo, stoją w obliczu większych wyzwań związanych z jakością aktywów i rentownością. Wzrost kredytów dla wielu z tych banków wyraźnie spowolnił w tym roku z powodu stłumionego popytu na kredyty i nasilającej się konkurencji ze strony większych banków, które coraz bardziej dominują w udzielaniu kredytów mikro-małym przedsiębiorstwom. Wyzwania zmusiły niektóre z nich do przyjęcia bardziej agresywnej postawy w handlu inwestycjami, aby przeciwdziałać trwającej presji na marże odsetkowe netto.