Japończycy będą wspierać Ukrainę w walce z korupcją i w reformie sądownictwa

Minister sprawiedliwości Ryuji Koizumi, który jest pierwszym ministrem sprawiedliwości Japonii, który odwiedził Ukrainę, spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denysem Maliuską w Kijowie w poniedziałkowy poranek przed podpisaniem memorandum o współpracy w zakresie reformy sądów i zwalczaniu korupcji. Poprawienie wskaźnika korupcji w gospodarce jest warunkiem sine qua non otrzymania wsparcia na odbudowę kraju po wojnie – warunkiem nie tylko japońskim.

Podczas wizyty Koizumiego oba kraje zgodziły się wzmocnić bezpośrednią komunikację na szczeblu administracyjnym między dwoma ministerstwami. W porozumieniu podpisanym przez premiera Fumio Kishidę i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na marginesie szczytu Grupy Siedmiu we Włoszech w czerwcu, Japonia oświadczyła, że ​​pomoże w środkach antykorupcyjnych i reformach zarządzania jako części swoich wysiłków na rzecz wsparcia odbudowy i odbudowy Ukrainy.

Nowo podpisane memorandum przedstawia działania mające na celu rozwijanie wzajemnej współpracy między dwoma ministerstwami w różnych dziedzinach, w tym w zakresie walki z korupcją, reformy sądownictwa i wzmocnienia instytucji sądowniczych poprzez szkolenia personelu – informuje japoński resort sprawiedliwości.
Chociaż nowa inicjatywa nie ma na celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez japońskie firmy, poprawa ukraińskiego systemu sądowniczego i walki z korupcją zwiększyłaby przejrzystość, ułatwiając tym samym japońskim firmom wejście na rynek.

Pomimo ostatnich reform korupcja na Ukrainie pozostaje przeszkodą dla tego kraju w uzyskaniu większego międzynarodowego poparcia, a także w jego staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. Oleksii Reznikov, były minister obrony, który zajmował to stanowisko podczas inwazji Rosji, został zwolniony we wrześniu 2023 r. w związku z kilkoma skandalami korupcyjnymi.
Ukraińskie służby bezpieczeństwa ujawniły na początku tego roku, że odkryły 39-milionowy schemat defraudacji popełnianej przez urzędników ministerstwa obrony w związku z zakupami amunicji. W lutym zawieszono wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony, a śledztwa są kontynuowane.
Od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Japonia udzieliła Ukrainie pomocy finansowej i humanitarnej o wartości ponad 12 mld. dolarów, w tym pakietu wsparcia o wartości 4,5 mld. dolarów w tym roku.