KNF wyśledziła ujawnianie informacji poufnych przy zakupach Nationale-Nederlanden PTE

Komisja Nadzoru Finansowego składa doniesienie do prokuratury przeciwko jednemu z uczestników polskiego rynku finansowego, który – zdaniem KNF – ujawniał informacje poufne o zamiarze złożenia przez Nationale-Nederlanden PTE zleceń kupna akcji oraz wykorzystania tych informacji w obrocie akcjami. To przestępstwo za które grozi kara do 5 mln złotych albo wieloletnie więzienie.

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw ujawnienia informacji poufnych o zamiarze złożenia przez Nationale-Nederlanden PTE zleceń kupna akcji oraz wykorzystania tych informacji w obrocie akcjami przez osobę fizyczną – informuje KNF w komunikacie. Chodzi o zlecenia kupna akcji spółek Unimot, Mercor, Compremum i Polenergia oraz wykorzystania informacji poufnych o zamiarze złożenia przez Nationale-Nederlanden PTE zleceń kupna akcji tych spółek do prowadzenia własnych operacji finansowych.

– Jako spółka regulowana działamy w oparciu o ściśle regulowany, dokumentowany i nadzorowany proces inwestycyjny. Decyzje inwestycyjne są podejmowane przez Komitet Inwestycyjny w oparciu o klarowne przesłanki, zawsze z myślą o interesie i bezpieczeństwie aktywów naszych klientów. Przekazaliśmy Regulatorowi dokumenty i informacje związane z prowadzonym postępowaniem. Według naszej najlepszej wiedzy interes uczestników funduszy nie został naruszony – mówi Szymon Ożóg, prezes zarządu Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne i dodaje, że podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy osoby fizycznej, która miała dostęp do tych informacji.

KNF przypomina, że złamanie zakazu ujawniania informacji poufnych jest naruszeniem ustawy o obrocie i jest zagrożone grzywną do 2 mln zł albo karą więzienia do czterech lat. Udowodnione złamanie zakazu wykorzystania informacji poufnej wiąże się z pięciomilionową grzywną lub nawet pięcioletnim więzieniem.