Komisja Europejska informuje o naruszeniu przez 26 państw członkowskich unijnych dyrektyw

Komisja Europejska wydała decyzje o rozpoczęciu postępowań wobec państw 26 członkowskich UE w związku z naruszeniem niektórych unijnych dyrektyw, przede wszystkim dotyczących finansów publicznych. Te państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na odpowiedź i ukończenie transpozycji środków unijnych do krajowych budżetów.

Komisja wezwała 26 państw członkowskich do transpozycji uzgodnionych zasad przyspieszenia procedur zezwoleń na realizację projektów związanych z energią odnawialną. Chodzi o brak pełnego przeniesienia do krajowego prawa postanowienia zmienionej dyrektywy energii odnawialnej związane z uproszczeniem i przyspieszeniem procedur wydawania zezwoleń.

Przepisy, o których informuje Komisja, obejmują środki uproszczenia i przyspieszenia procedur zezwoleń zarówno na projekty energii odnawialnej, jak i niezbędne projekty infrastrukturalne w celu zintegrowania dodatkowej energii odnawialnej z krajowymi systemami energii elektrycznej. Obejmują one również jasne limity czasowe dla procedur do udzielania pozwoleń skierowanych do określonych technologii lub rodzajów projektów, oraz wzmacnianie roli krajowego punktu kontaktowego dla zastosowań nowych rozwiązań energetycznych.

Do tej pory tylko Dania powiadomiła o pełnej transpozycji tych przepisów w terminie przewidzianym w dyrektywie, czyli do 1 lipca.

Komisja wysłała formalne zawiadomienia do Belgii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Włoch, Cypru, Łotwy, Litwy, Luksemburgu, Węgier, Malty, Holandii, Austrii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słoweni, Słowacji, Finlandii i Szwecji.
Komisja wezwała również 17 państw członkowskich do pełnej transakcji dyrektywy w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju korporacyjnego.

Dyrektywa ds. sprawozdawczości (CSRD) wprowadza nowe zasady raportowania zrównoważonego rozwoju. Wymaga to dużych firm i giełdowych firm, z wyłączeniem mikroprzedsiębiorstw, ujawnienia informacji o zagrożeniach społecznych i środowiskowych, przed którymi stoją, oraz o tym, jak ich działania wpływają na ludzi i środowisko. Pomaga to inwestorom i innym interesariuszom ocenić wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju firm. Nowe zasady sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju obowiązują od lat budżetowych od 1 stycznia 2024 r. Lub później, 17 zainteresowanych państw członkowskich nie przekazało jeszcze pełnej transpozycji na krajowe prawo dotyczące przepisów CSRD. Termin transpozycji wygasł 6 lipca tego roku.