Mali i mikroprzedsiębiorcy boją się wzrostu kosztów prowadzenia biznesu

Rosnących kosztów prowadzenia działalności boi się 36,7 proc. mikro i małych firm – wynika z opublikowanego właśnie (12.11) raportu „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce”. Tylko 2,5 proc. właścicieli małych i mikro biznesów nie ma żadnych obaw dotyczących przyszłości – mówią badania.

Z opublikowanego we wtorek (12.11)wspólnego raportu platformy analityczno-badawczej UCE Research oraz kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni, wynika, że wśród mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw obecnie największe obawy budzą ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Na takie zagrożenie wskazuje 36,7 proc. badanych. Na drugim miejscu przedsiębiorcy wymienili podnoszenie składek na ZUS – to 29,5 proc., a na trzecim – nierzetelnych kontrahentów, na co wskazało 27,2 proc. badanych.

Kolejne niepokoje wzbudzają obawa przed utratą płynności finansowej (20,5 proc.), lęk przed podnoszeniem podatków i nakładaniem dodatkowych danin (18,1 proc.), kontrola urzędu skarbowego (12,9 proc.) oraz kontrola ZUS-u (10,3 proc.).
To nie jedyne obawi z jakimi mierzą się przedsiębiorcy w Polsce. 12,8 proc. z nich obawia się braku odpowiednich pracowników, podobna liczba jako powód do niepokoju wymienia zmiany w przepisach, zaś 11,9 proc. obawia się działań konkurencji.

Raport „Bieżące obawy i lęki mikrofirm oraz małych przedsiębiorstw w Polsce” został przygotowany na podstawie badania, które zostało wykonane przez platformę analityczno-badawczą UCE Research oraz kancelarię restrukturyzacyjną ProPrawni. Badanie przeprowadzono od 7 października do 4 listopada br. Analizą objęto wyłącznie mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa, które w dniu badania nie zatrudniały więcej niż 50 osób, a ich zeszłoroczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekroczył 10 mln euro. W ankiecie wzięło udział 617 managerów.