Na Łotwie powstała jedna z największych przetwórni butelek PET w Europie Północnej

Na Łotwie otwarto nową i jedną z największych w Europie Północnej o planowanej zdolności przetwórczej 80 tys. ton rocznie, czyli o około 30 proc. więcej niż było to możliwe w poprzednim zakładzie produkcyjnym firmy w Jełgawie. Łotewski zakład „ITERUM” zainwestował ponad 10 mln euro w stworzenie nowej fabryki, a całkowita inwestycja sięga ponad 35 mln euro.

– Wdrażając zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, mówimy przede wszystkim o produkcji wysokiej jakości i trwałych towarów. Po drugie, również o wykorzystaniu surowców uzyskanych w procesie recyklingu odpadów w ich produkcji. Model gospodarki o obiegu zamkniętym dla gospodarki wiąże się z wyzwaniami, ale także szansami na przekształcenie odpadów w surowce, na które jest popyt na rynku. W gospodarce o obiegu zamkniętym szkodliwość produktu dla środowiska, a także dla zdrowia ludzi, jest zmniejszana w całym cyklu życia produktu – od wydobycia surowców po produkcję, pakowanie i transport, aż do konsumenta. Nie zapominając o recyklingu odpadów. Nowy zakład produkcyjny jest żywym przykładem tego, jak przekształcić odpady w cenne zasoby w gospodarce o obiegu zamkniętym. Gospodarka o obiegu zamkniętym musi stać się podstawą gospodarki europejskiej – mówi Jānis Irbe, sekretarz parlamentarny Ministerstwa Klimatu i Energii.

Kontynuując rozszerzanie pełnego cyklu obiegu odpadów na Łotwie i poza nią, firma recyklingu butelek PET „ITERUM” z największej grupy firm zajmujących się zarządzaniem zasobami środowiskowymi i recyklingiem w krajach bałtyckich „Eco Baltia” otwiera nową fabrykę w Olaine. Nowo otwarta fabryka będzie jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa PET w Europie Północnej i jednym z największych obiektów przemysłowych na Łotwie, o łącznej powierzchni wewnętrznej wynoszącej około 30 tys. metrów kwadratowych i powierzchni zewnętrznej wynoszącej około 40 tys. metrów kwadratowych.

– Utworzenie nowej fabryki „ITERUM” jest jednym z najbardziej ambitnych projektów rozwojowych „Eco Baltia” w ostatnich latach, którego głównym celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnej granulatu PET i zapewnienie niezbędnych warunków do dalszego rozwoju, wzmacniając nasz udział w rynku europejskim. W ostatnich latach wdrożyliśmy szybki kurs rozwoju spółek „Eco Baltia” w krajach bałtyckich i poza nimi, a wraz z rozwojem organicznym przejęliśmy kilka spółek w celu rozszerzenia zakresu naszych usług. Nowa fabryka „ITERUM” będzie znaczącym krokiem naprzód w rozwoju grupy, zapewniając trzykrotnie większą zdolność produkcyjną niż dziesięć lat temu i o 30 proc. więcej niż było to możliwe w zakładzie produkcyjnym w Jełgawie. Pozwoli nam to znacznie zwiększyć realizację celów wyznaczonych przez UE – informuje Māris Simanovičs, prezes JSC „Eco Baltia”.

Efektywność energetyczna najważniejsza w inwestycji

Projekt spełnia najwyższe wskaźniki efektywności energetycznej. Budynek spełnia normę zrównoważonego budownictwa BREEM®, w pełni wykorzysta energię uzyskaną ze źródeł odnawialnych. W fabryce zainstalowano unikatowy na Łotwie sprzęt do oczyszczania ścieków, który pozwala znacznie ograniczyć zużycie chemikaliów w procesie oczyszczania ścieków. Stworzono wydajny system odzysku powietrza, który zapewnia również, że nadmiar energii cieplnej wytworzonej w procesie topienia PET zostanie wykorzystany do ogrzewania budynku. Nowa fabryka będzie miała ponad 250 miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem dobrego samopoczucia pracowników i zrównoważonego środowiska pracy.

Projekt „Eco Baltia” został zrealizowany przy wsparciu „INVL Baltic Sea Growth Fund” i we współpracy z krajowym deweloperem parku przemysłowego SIA „Piche”. Z kolei dostawcy sprzętu należą do dystrybutorów najnowocześniejszych rozwiązań, jednym z nich jest austriacki producent „Starlinger”. W Europie sprzęt tego poziomu został zainstalowany tylko w dwóch zakładach produkcyjnych, a na świecie – w dziesięciu. Tym samym zakład będzie również technologicznie jednym z najnowocześniejszych zakładów przetwórstwa PET w Europie i na świecie.