Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta w 2033 r. To początek trendu?

W czasie, kiedy świat stawia na rozwój energetyki opartej na atomie, właściciele najstarszych siłowni atomowych w Europie i Ameryce Północnej rozpoczynają trudny proces zamykania swoich elektrowni. Nie można ich zamknąć od razu, ale utrzymywanie ich jest na granicy opłacalności. I z roku na rok stwarza coraz większe zagrożenie. Szwajcarzy już znają szczegóły zamknięcia swojej pierwszej elektrowni, na wyspie Beznau. Za osiem lat będzie już tylko wspomnieniem.

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii, najstarsza europejska siłownia atomowa i jedna z pierwszych zbudowanych na świecie zostanie zamknięta w 2033 r. Decyzję w tej sprawie, po konsultacjach z rządem, podjął właściciel, szwajcarska grupa energetyczna Axpo. Zamknięcia tego konkretnego obiektu od dekad domagała się organizacja Greenpeace. Nawet po tej decyzji ekologiczni aktywiści są niezadowoleni – ich zdaniem elektrownię powinno się zamknąć od razu.
Byłoby to jednak zbyt nieostrożne – dowodzi administracja centralna. Nie tylko dlatego, że elektrowni atomowych nie zamyka się z dnia na dzień, ale także dlatego, że obiekt wciąż jest czynny i produkuje prąd dla mieszkańców kraju. Elektrownie atomowe w Szwajcarii odpowiadają za dostarczanie 29 proc. energii.
Zamknięcie Beznau nie oznacza zbudowania nowoczesnej elektrowni atomowej zastępującej tę starą.

Takie w Szwajcarii powstawać już nie będą. Obywatele tego kraju w głośnym referendum przeprowadzonym w 2017 roku, opowiedzieli się za prawem zakazującym budowania nowych elektrowni nuklearnych. A to oznacza stopniową rezygnację z tego typu obiektów w ogóle. Ustawa jest wynikiem starań podjętych po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie w marcu 2011 r.

W Szwajcarii działa obecnie pięć elektrowni atomowych, które mogą nadal funkcjonować, o ile nie będzie wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. Organizacja ochrony środowiska od wielu lat domagają się jednak zamknięcia dwóch reaktorów w Beznau.
Reaktor Beznau 1, który jest podłączony do sieci od 1969 r., zostanie wyłączony w 2033 r., a Beznau 2, który produkuje energię od 1971 r., już rok wcześniej – poinformowała grupa Axpo. Oba reaktory zostaną rozmontowane.

Axpo zainwestuje 350 mln franków szwajcarskich, aby zapewnić funkcjonowanie elektrowni do 2033 r. Od jej uruchomienia grupa wydała w sumie na udoskonalenia i modernizację ponad 2,5 mld franków.
Greenpeace oznajmił w komunikacie, że „przedłużanie życia Beznau” jest „niepotrzebnym i niebezpiecznym eksperymentem”. Według organizacji przyszłość należy do energii ze źródeł odnawialnych, które zmniejszają zagrożenie dla ludności i pozwalają uniknąć „produkowania góry odpadów radioaktywnych”.