Największe banki Japonii podnoszą cele zysku. Zapowiadają wykup akcji własnych

Największe banki Japonii podnoszą swoje roczne prognozy zysków i ujawniają plany skupu akcji, zbierając plony z rosnących stóp procentowych w kraju i dynamicznego rynku akcji.

Mitsubishi UFJ Financial Group, Sumitomo Mitsui Financial Group i Mizuho Financial Group prognozują obecnie łączny zysk w wysokości 3,7 bln jenów (24 mld dolarów) w tym roku fiskalnym po tym, jak wyniki za pierwszą połowę roku zostały zwiększone przez dochody z pożyczek i zyski ze sprzedaży udziałów.

Wyniki pokazują, w jaki sposób pożyczkodawcy z siedzibą w Tokio korzystają na podwyżkach stóp procentowych Banku Japonii po latach ultrałagodnej polityki pieniężnej. Są również skłonni dzielić się większą częścią swoich rosnących zysków z inwestorami i zwiększać redukcję tak zwanych strategicznych udziałów w innych firmach.

W ramach pierwszego wykupu akcji własnych od 2008 r. Mizuho planuje odkupić akcje o wartości 100 mld jenów do połowy marca i anulować je. Dyrektor generalny Masahiro Kihara powiedział, że kapitał banku w końcu powrócił do punktu, w którym może zwiększyć dla akcjonariuszy zyski na akcję.
– Kiedyś braliśmy pod uwagę równowagę między gromadzeniem kapitału a inwestycjami wzrostowymi — mówi Kihara. – Teraz bierzemy pod uwagę równowagę między zwrotem dla akcjonariuszy a inwestycjami wzrostowymi. Jesteśmy w nowym wymiarze.

Sumitomo Mitsui planuje skup akcji o wartości 150 mld jenów. Pożyczkodawca zdecydował się na skup akcji, ponieważ nie planuje przeprowadzania fuzji i przejęć na dużą skalę w tym roku fiskalnym,, co zapowiada dyrektor generalny banku Toru Nakashima.
Tymczasem MUFG planuje odkupić do 300 mld jenów akcji do 31 marca. – Nasz poziom zwrotu z kapitału własnego jest niewystarczający — informuje dyrektor generalny MUFG Hironori Kamezawa. – Musimy jeszcze bardziej zwiększyć kapitał własny, w przeciwnym razie nie będziemy mogli konkurować z globalnymi bankami najwyższej klasy.

MUFG, największy bank w Japonii, przewiduje obecnie dochód netto wynoszący 1,75 bln jenów w roku kończącym się 31 marca, w porównaniu z poprzednią prognozą 1,5 bln jenów. Zysk w pierwszej połowie roku wzrósł o 36 proc. do 1,3 bln jenów.
Sumitomo Mitsui rewiduje swój cel zysku z 1,06 bln jenów na 1,16 bln jenów. Dochód netto wzrósł o 38 proc. do 725,2 mld jenów w pierwszej połowie roku.
Mizuho podnosi prognozę zysku z 750 mld jenów do 820 mld jenów. Dochód netto banku wzrósł o 36 proc. w pierwszej połowie roku do 566,1 mld jenów.

Likwidacja udziałów krzyżowych

Po ponad dekadzie małej recesji w sektorze wynikającej z bardzo niskich stóp procentowych, dochód banków z pożyczek krajowych rośnie, ponieważ mogą one pobierać stosunkowo więcej za pożyczki niż płacą za depozyty. Ponadto słabszy jen zwiększa wartość zysków generowanych za granicą, gdzie pożyczkodawcy rozwijają się od lat.
– Gospodarka japońska zaczęła zmierzać w rozwojowym kierunku, a stopy procentowe weszły w fazę wzrostu — mówi dyrektor generalny Sumitomo Mitsui, Nakashima. – To dla nas wiatr w żagle.

Japońskie banki korzystają także z nacisku kraju na likwidację udziałów krzyżowych. Pożyczkodawcy posiadają akcje klientów korporacyjnych warte miliardy dolarów, a pozbycie się takich udziałów wygeneruje dodatkowe zyski, szczególnie w czasie, gdy akcje japońskie są notowane blisko rekordowego poziomu.

MUFG i Sumitomo Mitsui ujawniły plany zwiększenia kwoty swoich zbyć. MUFG podwaja swój cel redukcji udziałów kapitałowych do 700 mld jenów w ramach swojego średnioterminowego planu biznesowego. Sumitomo Mitsui ustaliło nowy plan redukcji w wysokości 600 mld jenów do marca 2029 r. po tym, jak zrealizowało swój pierwotny plan przed czasem.

Akcje japońskich banków wzrosły po zwycięstwie Trumpa w wyborach w zeszłym tygodniu z powodu spekulacji, że jego polityka może napędzać inflację, co doprowadzi do wyższych stóp procentowych.
Akcje Mizuho wzrosły o 1,3 proc. w czwartek (14.11) a w ciągu całego roku o 46 proc. Akcje MUFG wzrosły o 48 proc., a Sumitomo Mitsui o prawie 58 proc. w tym roku.