Łotwa ma ogromny potencjał w dziedzinie sztucznej inteligencji, uważa Ingmars Pukis, wiceprezes operatora telefonii komórkowej Latvijas Mobilais Telefons. O możliwościach rozwoju AI w kraju bałtyckim rozmawiano podczas konferencji „Cyfrowa transformacja w administracji publicznej i zaangażowanie uniwersytetów w jej wdrażanie”.
Sztuczna inteligencja jest obecnie na liście priorytetów LMT, a firma – nie tylko ta w branży – ma duże nadzieje na zaangażowanie administracji publicznej. Pukis zapowiada, że AI jest wysoko na liście priorytetów prezydenta, Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Inteligentnej Administracji i Rozwoju Regionalnego.
– Wiedząc, że ta tradycja jest dość agresywna, administracja publiczna kocha digitalizację, wierzę, że Łotwa ma wielki potencjał w dziedzinie AI, ponieważ Europa nie wygląda dobrze, jest konserwatywna i nadmiernie regulowana, a gdyby Łotwa mogła regulować AI trochę mniej, zacząć od siebie, swojej infrastruktury cyfrowej… my, branża, jesteśmy gotowi zainwestować w to pieniądze. Po to, żeby budować praktyczne zastosowania AI, tak jak to było w przypadku 5G – deklaruje Pukis, dodając, że infrastruktura cyfrowa Łotwy jest „bardzo dobrze przygotowana” do wprowadzania rozwiązań AI.
Wiceprezes LMT zauważa, że na podstawie danych z 2024 r. z Digital Economy and Society Index, Łotwa jest jednym z europejskich liderów w udostępnianiu obywatelom cyfrowych usług publicznych.
Jednocześnie zwraca uwagę, że „eksportujące firmy informatyczne i administracja państwowa wykupują wszystkie dostępne zasoby IT na Łotwie, co oznacza, że mała lub średnia firma zostaje praktycznie z niczym”. Pukis zauważa również, że Łotwa ma tradycję „produkowania wykonawców”.
Zdaniem branży IT na Łotwie potrzebna jest współpraca przedsiębiorstw i administracji publicznej z uniwersytetami w celu wspierania edukacji STEM (technologia, inżynieria i matematyka). Szczególnie, że digitalizacja w administracji publicznej może nie być tak istotna, jak zmniejszenie liczby procedur i przepisów. – Choć nie słyszałem jeszcze o żadnym rządzie, który zobowiązałby się do zmniejszenia liczby przepisów – dodaje wiceprezes LMT.
W czwartek (14.11) Politechnika Ryska zorganizowała konferencję „Transformacja cyfrowa w administracji publicznej i zaangażowanie uniwersytetów w jej wdrażanie”, której rolą jest ocena postępó w zakresie transformacji cyfrowej w łotewskiej administracji publicznej.
Leave a Reply