Neuralink Elona Muska informuje, że w środę (20.11) otrzymał zgodę na rozpoczęcie pierwszego badania klinicznego w Kanadzie dotyczącego urządzenia zaprojektowanego tak, aby umożliwić sparaliżowanym osobom korzystanie z urządzeń cyfrowych za pomocą samego myślenia.
Startup zajmujący się chipem mózgowym poinformował, że kanadyjskie badanie ma na celu ocenę bezpieczeństwa i początkowej funkcjonalności implantu, który umożliwia osobom z tetraplegią, czyli paraliżem wszystkich czterech kończyn, sterowanie urządzeniami zewnętrznymi za pomocą myśli.
Szpital University Health Network w Kanadzie poinformował w oddzielnym oświadczeniu, że jego placówka w Toronto została wybrana do przeprowadzenia złożonego zabiegu neurochirurgicznego.
W Stanach Zjednoczonych Neuralink wszczepił już urządzenie dwóm pacjentom. Firma twierdzi, że urządzenie działa dobrze u drugiego pacjenta biorącego udział w badaniu, który używał go do grania w gry wideo i nauki projektowania obiektów 3D.
Założona w 2016 roku przez Muska i grupę inżynierów firma Neuralink buduje również interfejs chipa mózgowego, który można wszczepić do czaszki, co, jak twierdzi, może ostatecznie pomóc niepełnosprawnym pacjentom w poruszaniu się i komunikacji oraz przywrócić wzrok.
We wrześniu startup otrzymał od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków oznaczenie „przełomowego urządzenia” dla eksperymentalnego implantu mającego na celu przywrócenie wzroku.
Leave a Reply