Nippon Steel nie wyklucza pozwu, jeśli umowa z U.S. Steel zostanie odrzucona, zapowiada koncern

Nippon Steel nie wykluczyło pozwu przeciwko rządowi Stanów Zjednoczonych, jeśli jego proponowane i zaplanowane na ten rok przejęcie U.S. Steel zostanie zablokowane.

– Gdyby to się nie udało bez uzasadnionego powodu lub odpowiednich procedur, oczywiście rozważylibyśmy podjęcie kroków prawnych przeciwko rządowi USA — mówi mediom Eiji Hashimoto, prezes i dyrektor generalny Nippon Steel.

Kayo Kikuchi, rzecznik Nippon Steel, w publicznych wypowiedziach dodaje, że zgłoszone uwagi Hashimoto nie wskazują na zobowiązanie firmy do wszczęcia pozwu i że nie odzwierciedlają zmiany celu firmy, jakim jest sfinalizowanie umowy do końca 2024 r.
– To raczej metaforyczne wyrażenie… gotowość lub chęć podjęcia kroków prawnych, jeśli będzie to konieczne, a nie ostateczny plan złożenia pozwu — wyjaśnia Kikuchi, odnosząc się do uwag Hashimoto. – To nie jest nawet do tego stopnia, że ​​jest to możliwa opcja. Kiedy mówimy o możliwościach, można rozważyć wiele rzeczy, ale gdybyśmy mieli wszcząć pozew, naturalnie wymagałoby to formalnego procesu decyzyjnego. Na tym etapie nie jest to na poziomie zarządu.

Proponowana przez Nippon Steel umowa o wartości 14,9 mld dolarów na zakup U.S. Steel z siedzibą w Pittsburghu spotkała się ze znacznym oporem politycznym. Prezydent USA Joe Biden wielokrotnie mówił, że U.S. Steel powinno pozostać własnością Amerykanów i być przez nich zarządzane, podczas gdy prezydent-elekt Donald Trump publicznie powiedział, że zablokuje umowę po wygranych wyborach i przejęciu fotela prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Zakup oczekuje na rozpatrzenie przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS), który ma szerokie uprawnienia do badania skutków zagranicznych inwestycji dla bezpieczeństwa narodowego i przedstawiania prezydentowi rekomendacji dotyczących zatwierdzania transakcji.
Pod koniec sierpnia CFIUS poinformował Nippon Steel i U.S. Steel, że planowana fuzja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ może doprowadzić do zmniejszenia zdolności produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych — to twierdzenie, któremu obie firmy zaprzeczyły. CFIUS później opóźnił swoją decyzję o 90 dni do czasu wyborów prezydenckich w USA 5 listopada, a najświeższy termin decyzji upływa pod koniec roku.

Nippon Steel jest obecnie w fazie „spokojnego postępowania” w sprawie przeglądów CFIUS i przepisów antymonopolowych, mówi Kikuchi, który odmówia ostatecznego komentarza na temat wszelkich możliwych działań, jeśli transakcja nie uzyska zgody CFIUS.

Wypowiedź Hashimoto pojawia się pięć dni po tym, jak wiceprezes Nippon Steel i wiceprezes wykonawczy Takahiro Mori, główny negocjator w sprawie przejęcia U.S. Steel, powiedział, że firma spodziewa się sfinalizować transakcję do końca roku i pod obecną administracją USA.
– Jeśli nie nastąpi znacząca zmiana kierunku, spodziewamy się, że obecna administracja podejmie decyzję do końca roku — deklaruje Mori. – Po wyborach w końcu znaleźliśmy się w otoczeniu, w którym możemy spokojnie i właściwie omówić istotę tej sprawy. Jestem pewien, że będziemy w stanie zamknąć ją do końca roku.

Więcej o fuzji Nippon Steel i U.S. Steel:

Nippon Steel chce przejąć U.S. Steel, zanim Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta