Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Konfederacji Lewiatan, po ogłoszeniu najnowszych danych przez Główny Urząd Statystyczny, zapowiadają rychły wzrost inflacji – w najczarniejszych scenariuszach nawet do 5 proc. W tle wzrostu inflacji stoją ceny energii – koniecznej o tej porze roku.
Średnia inflacja znajdzie się w celu NBP bliżej 2026 r. i wyniesie ok. 3 proc., ocenia Polski Instytut Ekonomiczny po opublikowaniu w poniedziałek (30.09) danych przez GUS. A według Urzędu, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 r. wzrosły o 4,9 proc. rok do roku, natomiast w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc.
PIE uważa, że wysokie wyniki inflacji w ostatnich miesiącach to efekt częściowego odmrożenia cen energii. i choć ceny paliw wciąż pozostają niskie – względem sierpnia spadły o 3,4 proc. miesiąc do miesiąca – mogą się zmienić ze względu na globalną sytuację na rynkach paliw i energii.
Inflacja bazowa przewyższa poziomy, które są zgodne z celem NBP – informuje PIE, wskazując, że szczególnie „uporczywy” jest wzrost cen usług, które w sierpniu wzrosły o 6,2 proc. rok do roku, przy inflacji towarów na poziomie 3,6 proc.
– Szybki wzrost cen związany jest z dynamicznymi podwyżkami wynagrodzeń – od początku 2024 roku wynagrodzenia w gospodarce narodowej rosną o ok. 14 proc. rdr. To utrudni dalsze spowolnienie inflacji usług – mówią ekonomiści PIE.
Swoją prognozę publikuje również Konfederacja Pracodawców Lewiatan. Wynika z niej, że w październiku Polacy mogą się spodziewać wzrostu inflacji na poziomie 5 proc. Ceny wzrosną ze względu na rosnący popyt na opał, w tym gaz. Kolejnym powodem wzrostu inflacji mają być rosnące ceny paliw.
Według prognoz Ministerstwa Finansów i projekcji Narodowego Banku Polskiego, średnia inflacja w 2025 r. wyniesie od 4,2 do 5,2 proc. W ocenie ekonomistów proces spadku inflacji będzie czasochłonny, a ostateczna ścieżka inflacji zależeć od decyzji dotyczących odmrożenia cen energii.
Cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.
Leave a Reply